Foto: TASR/AP

Nemecký kancelár v telefonickom rozhovore Putina požiadal, aby čo najrýchlejšie dospel k diplomatickému riešeniu konfliktu.

Ruský prezident Vladimir Putin stále verí, že spustenie vojenskej invázie na Ukrajinu bolo správne rozhodnutie. V stredu to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Obaja politici v utorok spolu telefonicky hovorili. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Bohužiaľ vám nemôžem povedať, že (u Putina) narástol dojem, že začať túto vojnu bola chyba… A nič nenasvedčovalo tomu, že by sa (u neho) objavovali nové postoje,“ povedal Scholz na tlačovej konferencii so svojím gruzínskym kolegom Iraklim Garibašvilim.

Scholz v utorok v telefonickom rozhovore Putina požiadal, aby čo najrýchlejšie dospel k diplomatickému riešeniu konfliktu. Malo by byť založené na prímerí, úplnom stiahnutí ruských vojakov z ukrajinského územia a rešpektovaní zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.

Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Nemecký kancelár povedal, že v rozhovoroch s Putinom je potrebné pokračovať. „Je správne navzájom komunikovať a povedať si, čo sa o tejto téme povedať dá,“ uviedol Scholz.

Guterres tvrdí, že mierová dohoda je v nedohľadne

Šance na uzatvorenie mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou sú v súčasnosti veľmi nízke. V stredu to uviedol generálny tajomník OSN António Guterres po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

„Bolo by naivné si myslieť, že sme blízko možnosti mierovej dohody,“ povedal Guterres. OSN je podľa neho stále pripravená pracovať na diplomatickom riešení konfliktu, šance na obnovenie mierových rokovaní sú však momentálne „minimálne“.

António Guterres. Foto: TASR/AP

OSN sa v júli spoločne s Tureckom podarilo sprostredkovať medzi Ruskom a Ukrajinou dohodu o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov, pripomína DPA.