Foto: TASR/AP

Ak by v týchto krajinách došlo k nasadeniu "vojenských kontingentov a vojenskej infraštruktúry", Rusko by bolo "povinné reagovať zrkadlovo".

Rusko nemá „nijaký problém“ so vstupom Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ruský prezident Vladimir Putin to povedal v stredu tlačovej konferencii v turkménskom hlavnom meste Ašchabad, kde sa zúčastňoval na tzv. kaspickom summite, informuje agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„So Švédskom a Fínskom nemáme také problémy, ako máme s Ukrajinou … Nemáme územné spory … Neexistuje nič, čo by nám mohlo prekážať na vstupe Švédska a Fínska do NATO. Ak si to Fínsko a Švédsko želajú, môžu vstúpiť (do NATO). Môžu sa pripojiť, k čomu chcú,“ povedal Putin.

Dodal však, že ak by v týchto krajinách došlo k nasadeniu „vojenských kontingentov a vojenskej infraštruktúry“, Rusko by bolo „povinné reagovať zrkadlovo“ a vytvoriť pre ne rovnakú hrozbu, akú by oni predstavovali pre Moskvu.

Foto: SITA

Fínsko a Švédsko v máji oficiálne požiadali o vstup do NATO, čím sa po desaťročiach odchýlili od politiky neutrality. Urobili to z dôvodu obáv, ktoré v nich vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. NATO tieto dve severské krajiny v stredu na summite v Madride oficiálne prizvalo do svojich radov.

AFP pripomína, že Rusko sa dosiaľ vždy vyjadrovalo kriticky k možnosti, že by sa tieto dve severské krajiny pridali k Severoatlantickej aliancii. Tvrdilo pritom, že takýto krok by bol „destabilizačným faktorom“ pre medzinárodnú bezpečnosť.

Putin odsúdil „imperiálne ambície NATO“

Putin v stredu okrem iného tiež odsúdil „imperiálne ambície NATO“. Alianciu obvinil z toho, že sa snaží prostredníctvom ukrajinského konfliktu presadzovať svoju „nadradenosť“.

„Ukrajina a blaho ukrajinského ľudu nie sú cieľom Západu a NATO, ale prostriedkami na obranu ich vlastných záujmov … Lídri členských krajín NATO chcú … presadiť svoju nadradenosť, svoje imperiálne ambície,“ povedal Putin.

Severoatlantická aliancia a predovšetkým Spojené štáty podľa jeho slov už dlho potrebovali „vonkajšieho nepriateľa, okolo ktorého by zjednotili svojich spojencov“. „Irán na to nebol dobrý. My sme im (však) dali túto príležitosť … zhromaždiť okolo seba celý svet,“ dodal ruský prezident.