Foto: SITA / TASR

Ostré pejoratíva smerovali na Putina, Šojgua aj Alexandra Dvornikova.

Správy o destabilizácii ruskej armády a početných vnútorných problémoch v ich vojenských radoch sa objavujú už mesiace. Najnovšie však prekvapilo zverejnenie zvukovej nahrávky, ktorá odhalila, ako ruskí dôstojníci nadávajú svojim najvyššie nadriadeným vrátane Putina a Šojgua.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zvukový záznam sa podarilo získať ukrajinskej rozviedke, ktorá ho odovzdala Spojenými štátmi financovanému Rádiu Svoboda. Zachytené nahrávky ukazujú, že ruskí vojenskí dôstojníci nadávajú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ďalším vodcom zodpovedným za inváziu na Ukrajinu.

Zvukové záznamy pochádzajú od nešpecifikovanej ukrajinskej spravodajskej služby, ktorá zachytila ​​telefonáty, ktoré boli neskôr poskytnuté investigatívnemu projektu Rádia Svoboda. Úryvky z tejto nahrávky boli v pondelok zverejnené aj na YouTube, píše Insider.

Šojgu je len po*ratý šoumen

V zázname hovoru je počuť vysokého ruského dôstojníka, ako nadáva ruskému ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi. Šojgu, blízky spojenec Putina, bol jedným z mála zasvätených osôb Kremľa, ktorí sa rozhodli napadnúť Ukrajinu, informovala v apríli agentúra Bloomberg.

„Šojgu je úplne ku*evsky neschopný,“ hovorí v nahrávke. „Len po*ratý šoumen, preboha,“ dodáva.

Podľa vyšetrovania bol dôstojníkom, ktorý sa takto vyjadroval, podplukovník Vladimirovič Vlasov. Na nahrávkach tiež označuje aj generála Alexandra Dvornikova, najvyššieho ruského veliteľa na Ukrajine, za „úplného imbecila“ a „za*raného idiota bez mozgu“.

Denník New York Times v utorok informoval, že Dvornikova nevideli už dva týždne, čo viedlo k špekuláciám, že mohol byť zbavený svojho postu. Vlasov sa podľa Rádia Svoboda rozprával s ruským vojenským zdravotníkom plukovníkom Vitalijom Kovtunom. Kovtun podľa nahrávok hovorí o Šojguovi aj Putinovi ako o „za*raných ku*vách“.

Novinára tiež označili za ku*vu

Rádio Svoboda tak, prirodzene, ruského vysokého dôstojníka aj zdravotného plukovníka oslovilo na vyjadrenie. Kovtun prijal telefonát a zareagoval tak, že aj novinára označil za „za*ranú ku*vu“ a pohrozil, že ho nahlási ruskej bezpečnostnej agentúre.

Vlasov vraj odpovedal na telefonát, no odmietol poskytnúť komentár k nahrávke. Na následné telefonáty podľa Rádia Svoboda už odmietol odpovedať.