pixabay

Čo všetko dokážeme zmeniť ak správne použijeme slová? Vždy musíme poriadne zvážiť, na aké slová náš partner čaká, a aby tak naň správne zapôsobili.

„Reč je telo myšlienok.“ Myšlienka, ktorú povedal Wilhelm Friedrich Hegel, nemecký filozof a jeden zo zakladateľov nemeckého idealizmu, a pridelil reči funkciu, ktorú má – rečou vstupujeme do kontaktu s inými osobami, dotkneme sa človeka, zraníme ho, poláskame, nadávame – to všetko nám reč umožňuje. Neprejde deň, aby sme ju nepoužili. Ako ju ale použiť správne, aby sme človeka priklonili na našu stranu? 

Najdôležitejšie čarovné slovíčka

Vyvolanie strachu – málo používaná, ale extrémne úspešná technika na získanie pozornosti. Vedeli by sme to nazvať aj najtemnejším využitím manipulatívnej psychológie.

Túto techniku môžete použiť vždy, keď chcete získať pozornosť svojho náprotivku. Predpokladajme, že sa vás váš nový obchodný partner opýta na vaše koníčky a vy chcete, aby sa na vašu odpoveď sústredil. Jednoducho poviete: „Naozaj chcete počuť odpoveď?“ Mnohí dostanú strach, keď im budete chcieť povedať, čo napríklad robíte vo svojom voľnom čase… Začať môžete napríklad aj vetou „Poďte, prosím, trošku bližšie, nechcem, aby to všetci počuli…“ Môžete si byť istý, že váš partner odsunie všetko bokom, len aby počul vaše vyjadrenie.

pixabay
pixabay

A tu sa dostávame k ďalšej technike – prezradenie tajomstva. Ak chcete, aby vás niekto skutočne pozorne počúval, povedzte potichu: „Prezradím Vám tajomstvo.“ Okamžite vás bude každý počúvať, pretože tajomstvá sú vždy napínavé. Samozrejme, svoj zámer môžete uviesť aj iným spôsobom. Môžete povedať: „Za normálnych okolností o tom nehovorím, ale…“ alebo: „Musíte mi sľúbiť, že to nikomu nepoviete…“  Po takomto úvode by ste sa mali konšpiratívne poobzerať a pokračovať tichšie ako predtým, lebo predsa, tajomstvá sa nehovoria nahlas.

pixabay
pixabay

Slovo „alebo“

Slovíčko alebo sa jednoducho podceňuje. Pritom istá autodielňa vďaka tejto spojke viac ako zdvojnásobila predaj stieračov. Ako to spravila? Chcete vedieť celý užasnutí? Celkom jednoducho – keď majiteľ priviezol auto na bežnú kontrolu, zamestnanec sa ho opýtal „Chcete len prehliadku alebo aj nové strierače? Už len spomenutím tejto možnosti sa stierače začali oveľa častejšie predávať.

Slovo alebo dokáže oveľa viac. Predstavte si, že máte doma hostí. Je to príjemný večer, ale hostia sa zdržali dlhšie ako ste predpokladali a vy viete, že zajtra musíte byť fit, pretože pred sebou máte náročný deň. Hostia ale po dobrom jedle a niekoľkých pohároch vína neprejavujú žiadne známky toho, že by už chceli odísť. Samozrejme, môžete im povedať, že zajtra máte náročný deň, ale dá sa to urobiť aj elegantnejšie. Jednoducho povedzte „Chcete ešte pohár vína alebo…?“ Dôraz v tejto vete je veľmi dôležitý. Ako pri každej otázke, aj pri tejto musíte na konci zdvihnúť hlas. Hostia zväčša odmietnu a po chvíľke odídu.

Viete, prečo je tomu tak? Váš náprotivok počuje vetu „Chceš ešte pohár vína, alebo…?“ a bezpochyby si v myšlienkach doplní …nie! Jeho vnútorný monológ ho k tomu doviedol, lebo myslieť na nie a povedať áno vyvoláva stres.

pixabay
pixabay

Slove „nie“ a predpona „ne-“ 

„Myslím, že by ste už ďalej nemali čítať. Čo bude nasledovať, nie je pre Vás zaujímavé…“ Takýmto vyzvaním dosiahnem presný opak toho, čo chcem povedať, a vo vás vzbudím ešte väčšiu zvedavosť na to, čo vás čaká. Alebo? Táto technika neapeluje len na strach, ale na zvedavosť.

Slová nie predpona ne- sú neželané. Ak vás poprosím, aby ste niečo nerobili, vyvolám tým predstavu, že chcem niečomu zabrániť. Slovo nie (predpona ne-) naše podvedomie nepozná. Prečítate kombináciu „Nečítajte ďalej“, predponu ne- vaše podvedomie okamžite zruší a vy, prirodzene, čítate ďalej, dokonca oveľa dychtivejšie ako predtým.

A je tu mnoho ďalších príkladov:

– „Nemusíš sa báť“ Čo sa stane? Strach je stále tu, dokonca intenzívnejší.
– Ešte lepšie to dokazuje návšteva lekára: „Neboj sa, nebude to bolieť!“ Vystrčia sa všetky anténky a čakajú bolesť.
– Stále radi počúvate „Nie som nahnevaný.“ Samozrejme!

Všetky tieto kruté vety vyslovíte zámerne, aby ste vedome niekoho potrápili, prípadne ich jednoducho otočíte a zlepšíte situáciu. Zrušte negatívne nie, ktoré bolo použité

– „Môžeš byť úplne pokojný.“
– „Buď pokojný, po zákroku ti bude oveľa lepšie.“
– „Všetko je v poriadku“ 

Vidíte, ako jednoducho je táto technika postavená? Pomocou slovíčka nie môžete vykonávať veľmi silnú verbálnu kontrolu. Robte to však iba ak by ste chceli odteraz lepšie obhajovať svoje záujmy.

pixabay
pixabay

Slovo „vlastne“

„Vlastne som ti vždy hovoril pravdu.“  „Vlastne ťa ľúbim.“ „Vlastne je to dobrá ponuka.“ „Vlastne som ja ten pravý na túto úlohu.“ 

Čo vypovedajú tieto vety? Vždy budú mať príchuť negativity, pretože slovo vlastne necháva otvorené zadné dvierka. Obzvlášť nepríjemná je skutočnosť, že váš náprotivok vycíti možnosť vycúvať a v najhoršom prípade sa stane nedôverčivý. Cíti, že niečo nie je tak, ako to prezentujete. Vyčiarknite to slovo! Bez akejkoľvek náhrady!

Slovo „možno“

– „Možno s Vami pôjdem do kina.“
– „Možno odovzdám prácu načas.“ 

Slovo možno nevyjadruje nič iné len neistotu. Je to známa možnosť úniku a ukazuje, že to  v skutočnosti nechcete. Lenže kto nespolupracuje radšej s rozhodnými ľuďmi, či už pracovne alebo v súkromí? Sformulujte vety inak:

– „Ak včas vyrazím z kancelárie, stihnem prísť do kina načas. Rozhodne ti ešte zavolám!“
– „Momentálne mám na starosti veľa projektov a robím, čo môžem, aby som prácu odovzdal načas.“

pixabay
pixabay

Kroky k verbálnej kontrole

1. Hovorte rečou svojho náprotivku

Počúvajte, akým spôsobom váš partner hovorí a nastavte sa tak isto. Ak váš náprotivok často používa cudzie slová, používajte ich tiež. Používa metafory, rozšírte ich. Rozprávajte podľa typu a situácie vo vizuálnych, auditívnych alebo kinestetických obrazoch. Keď ten druhý hovorí tou istou rečou, budete si rozumieť.

2. Nenápadné ovplyvňovanie 

Táto metóda pochádza z oblasti hypnózy. V nej prízvukujete jednotlivé slová vo vete, a tak dávate nenápadné pokyny, ktoré ten druhý podvedome vníma. Povedzme, že niekomu niečo navrhujete a chcete, aby bol váš návrh akceptovaný. „Mám dojem, že potrebujete ešte trocha času, aby ste sa pre tento návrh rozhodli.“ Ak posledné štyri slová príslušne zdôrazníte, váš partner okrem samotnej vety počuje hlavne posolstvo rozhodnúť pre tento návrh. 

3. Hovorte čo najmenej a len toľko, koľko je potrebné 

Ak chcete niekoho ovplyvniť, nezaduste ho prívalom slov. Predstavte si vplyvné osobnosti. Hovorili v rozhodujúcich momentoch veľa alebo málo? Nehovorím, že máte byť skúpi na slovo, ale nemali by ste ani hovoriť viac ako je potrebné! Čím viac poviete, tým je väčšia šanca, že v rozhodujúcej chvíli poviete niečo nevhodné. A tým stratíte kontrolu. V rozhodujúcich okamihoch povedzte len toľko, koľko treba. Budete tak pôsobiť autoritatívne, charizmaticky a suverénne.

pixabay
pixabay

Tak čo, budete sa niektorým slovám vyvarovať, aby ste svojho partnera dostali viac na svoju stranu, alebo…?

interez.sk (Stella K.), Thorsten Havener
Uložiť článok

Najnovšie články