Foto: Unsplash

Psí čuch je 10-tisíc násobne silnejší ako ten náš, vďaka čomu sú tieto zvieratá veľmi citlivé na pachy, ktoré pre nás neexistujú.

Podľa novej štúdie dokážu psy spoznať rozdiel medzi vzorkami krvi ľudí, ktorí majú rakovinu a tých, ktorí nie, s 97% presnosťou. Tieto zistenia by mohli viesť k novým spôsobom lacnej diagnózy, ktorá je presná aj bez toho, aby bola invazívna. Aj napriek tomu, že v súčasnosti liek na rakovinu neexistuje, jej včasná diagnóza zvyšuje šance na prežitie.

Vysoko citlivý test na detekciu rakoviny by potenciálne mohol zachrániť tisíce životov a zmeniť spôsob, akým sa táto choroba lieči,“ hovorí výskumníčka Heather Junqueira z výskumného centra BioScentDx. Heather svoje zistenia odprezentovala na každoročnom stretnutí neziskovej organizácie pôsobiacej v experimentálnej biológii, American Society for Biochemistry and Molecular Biology.

Neuveriteľná presnosť

V novej štúdii využila Heather spoločne so svojimi kolegami štyroch bíglov, ktorých tím vedcov naučil rozoznávať rozdiel medzi krvnými vzorkami zdravých ľudí a pacientov trpiacich rakovinou. Zo štvorice psov s vedcami nakoniec nespolupracoval len jeden jedinec menom Snuggles. Ostatní psi však dokázali rozpoznať zdravú krv s 96,7% presnosťou a krv s rakovinou pľúc s presnosťou 97%.

Unsplash

Nový spôsob diagnózy

Tieto objavy by mohli viesť k novým postupom pri diagnózy rakoviny. Prvou možnosťou je pachová detekcia, ako zobrazovacia metóda. Druhá možnosť je stanovenie biologických zlúčenín, ktoré dokážu psy detegovať a následne vytvoriť test na rakovinu, ktorý by bol založený práve na daných zlúčeninách. Tak či onak, vedci majú vďaka tomuto objavu skvelú pôdu k tomu, aby mohli diagnostiku posunúť opäť o krok vpred.

Foto: Pexels

BioScentDx má v súčasnosti v pláne vytvoriť novú, neinvazívnu metódu detekcie rakoviny a iných život-ohrozujúcich chorôb. Ako ďalší krok spoločnosť v novembri minulého roku spustila štúdiu rakoviny prsníka, v rámci ktorej účastníci darovali vzorky svojho dychu na ďalšie testovanie za pomoci vyškolených psov.

sciencedaily.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )