Foto: James Gillray [Public domain], via Wikimedia Commons

Šarlach, čierny kašeľ a dna sú choroby, ktoré sa nám takmer podarilo vyhladiť.

Sú to zákerné choroby, ktorým najmä vo viktoriánskej ére podliehalo množstvo ľudí. Vďaka antivaxerom však opäť ožívajú. Je pravda, že tieto choroby sa nikdy nezaradili do učebníc dejepisu, no ako ľudstvo sme k tomuto míľniku boli na veľmi dobrej ceste. Len od roku 2011 však narástla prítomnosť týchto chorôb o 52% v Spojenom kráľovstve.

Špinavý a zapáchajúci Londýn, v ktorom sa zrodili diela ako Frankenstein či Dorian Grey, nikdy nemal tak blízko k dnešku, ako práve teraz. V Spojenom kráľovstve tiež klesá priemerný vek, čo sa síce deje len v chudobnejších komunitách, no ide o jasný znak klesania globálnej imunity. Prípady, kedy bol u pacientov zaznamenaný šarlach, stúpajú skutočne radikálnou rýchlosťou.

Pixabay

A to o hotových 208%, pričom do úvahy opäť berieme len obdobie od roku 2011. Zo 429 prípadov v tom čase, sme sa dostali k aktuálnemu počtu 1 321. Toto zákerné bakteriálne ochorenie bolo v 20. storočí vedúcou príčinou smrti u detí. Návrat však zažíva aj čierny kašeľ, ktorý sa od 50. rokov podarilo takmer úplne eradikovať a to práve vďaka vakcinačným programom. V súčasnosti však nemocnice zaznamenávajú takmer 60% nárast.

Pixabay

Podobne je na tom aj dna, ktorá sa spája najmä s veľmi nepestrými a chudobnými stravovacími návykmi. Táto choroba spôsobuje nárast kyseliny močovej a postihuje kĺby.

Nárast viktoriánskych chorôb v modernej spoločnosti rozhodne nie je normálny a je nutné proti nemu zabojovať. Podliehanie panike v dôsledku dezinformácií spojených s očkovaním je naivné a nezodpovedné, pretože jedinec, ktorý sa ním nechá zviesť, nepácha škodu len na sebe a svojom dieťati, ale aj svojom okolí. Akútne riešenie tohto problému je teda nevyhnutné.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )