Foto: Pixabay

Svet má za sebou prvý zero-waste let v histórii.

Letecká doprava sa z pohľadu ochrany životného prostredia stáva v posledných rokoch čoraz nepopulárnejšia a paradoxne za to môže práve nárast jej využívania. V porovnaní s cestnou dopravou síce letecká produkuje menej emisií, no pri tom celosvetovo obrovskom množstve letov, je takéto porovnanie zanedbateľné. Austrálska letecká spoločnosť Qantas sa preto rozhodla urobiť aspoň malý krok pre zelenšiu planétu. Vypravila historicky prvý komerčný let, ktorý neprodukoval žiadny odpad, bol teda úplne zero waste

Včera dopoludnia odštartoval prvý komerčný let v histórii letectva, ktorý nevyprodukoval žiadny odpad, informovala o tom v tlačovej správe letecká spoločnosť Qantas. Spoločnosť tak urobila prvý krok k vytýčeným cieľom. Do roku 2020 sa chce zbaviť 100 miliónov kusov jednorazových plastov, ktoré pri letoch spotrebujú a do roku 2021 znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu o 75%.

Foto: Pixabay

Pre životné prostredie historický let mieril zo Sydney do Adelaide. Na tejto linke od včerajšieho dňa operuje posádka s príznačným pomenovaním “zelený tím”. Tá všetok odpad z lietadla buď zkompostuje, zrecykluje, alebo znovu použije. Z lietadla bolo odstránených viac ako 1000 kusov jednorazových plastov. Nahradené boli trvalo udržateľnými alternatívami. Napríklad nádoby na jedlo sú tak vyrobené z cukrovej trstiny, poháre sú z plne kompostovateľného materiálu rovnako ako príbory. Ako kompost skončia aj zvyšky z jedla, ktoré bolo na palube lietadla servírované.

Let zo Sydney do Adelaide bežne vyprodukoval v priemere 34 kg odpadu. Ročne ho táto linka vytvorila až 150 ton. Spoločnosť Qantas chce túto iniciatívu postupne rozširovať aj na ďalšie svoje linky. Do roku 2020 sa chce zbaviť viac ako 45 miliónov plastových pohárov, 30 miliónov súprav plastových príborov a nahradiť ich alternatívami, ktoré nie sú pre životné prostredie príťažou.

Foto: Pixabay

Najväčšia austrálska letecká spoločnosť ukazuje, ako by mohlo lietanie budúcnosti vyzerať. Aj vo vzduchu sa dá totiž veľmi jednoducho praktizovať to, čo je na mnohých miestach na Zemi už absolútne prirodzené. Qantas sa dlhé roky pokúša o udržateľnejšie lietanie. Svedčí o tom aj fakt, že minulý rok prevádzkovala historicky prvý let na biopalivo medzi Austráliou a Spojenými štátmi americkými.

 

0
Uložiť článok
Komentovať