Ilustračná foto: Pexels

Nová plaketa je poctou pre ľadovec Okjökull - prvý ľadovec, ktorý sme stratili kvôli klimatickým zmenám.

Oficiálne bude pamätník odhalený v auguste. Ako píše denník Guardian, ide o poctu pre prvý zo 400 islandských ľadovcov, ktorý sa v dôsledku klimatických zmien rozpustil. Zároveň ide o veľmi hrozivé varovanie pred tým, čo nás veľmi ľahko môže postihnúť v budúcnosti. Ceremónia, počas ktorej bude pamätník oficiálne odhalený sa bude konať 18. augusta.

Patrí ľadovcu Okjökull, ktorý sa pred sto rokmi rozliehal na 15 kilometroch štvorcových a bol hrubý 50 metrov. Dnes už však siaha iba do hĺbky 15 metrov a rozlieha sa na 1 kilometri štvorcovom. „Počas nasledujúcich 200 rokov budú zrejme všetky naše ľadovce nasledovať túto istú cestu,“ píše sa plakete. „Tento monument dokazuje, že vieme, čo sa deje a čo musíme spraviť. Iba vy však viete, či sme to spravili.“ Odkaz, ktorý tu vedci zanechali pre budúce generácie je skutočne mrazivý.

Rice University (Dominic Boyer/Cymene Howe)

Začiatok apokalypsy

Na plakete sa tiež nachádza záhadný odkaz „415ppm CO2.“ Ide o označenie 415 ppm oxidu uhličitého, ktorý bol nameraný tento rok v máji v zemskej atmosfére. Ide doposiaľ o najvyššiu nameranú hodnotu. Pokiaľ neurobíme radikálne zmeny v spôsobe života, môžeme sa rozlúčiť aj s ďalšími ľadovcami. Snáď ani netreba pripomínať, aké katastrofické následky by takáto situácia mala.

Ilustračné foto: Wikimedia (Harley D. Nygren)

Nehovoriac o dvíhajúcej sa hladine morí, nasledovalo by ešte radikálnejšie oteplenie a tiež uvoľnenie nebezpečných plynov a baktérii, ktoré sú v ľadovcoch po tisícročia uchované. Okrem toho, že ľadovce zohrávajú veľmi podstatnú úlohu v tom, aby udržali na planéte klimatickú aj životnú stabilitu, sú aj učebnicou histórie klímy na Zemi. Sú v nich totiž záznamy o zemských podmienkach spred dávnych čias, ku ktorým by sme za iných okolností nemali prístup.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )