Ilustračná foto: Unsplash

Nájde si nový pracovný trend svoje miesto aj na Slovensku?

Téma 4-dňového pracovného týždňa je horúca najmä v poslednom období. Len nedávno sa v médiách objavili informácie o tom, že španielska vláda začne s testovaním pilotného projektu, v rámci ktorého môžu tamojší obyvatelia a zamestnanci niektorých firiem pracovať len 4 dni v týždni. Experiment, ktorý má priniesť pozitívne výsledky ako na strane zamestnancov, tak aj zamestnávateľov, si ale najnovšie osvojila aj prvá slovenská firma.

Aj keď si mnohí myslia, že 4-dňový pracovný režim by nebol nijako prospešný a na Slovensku by sme o ňom mohli len túžobne snívať, k tomuto kroku sa najnovšie podujala prvá slovenská firma. Poisťovňa NN vôbec ako prvý zamestnávateľ na Slovensku podľa magazínu Trend zaviedla možnosť pre zamestnancov pracovať len 4 dni v týždni.

Ilustračná foto: Unsplash

Majú na výber medzi 4- a 5-dňovým režimom

Zamestnanci NN pritom majú na výber – buď budú pracovať normálne, teda odpracujú päť pracovných dní po 8 hodín, alebo si pracovný týždeň „skrátia“ na 4 dni. V takomto prípade ale pracujú 10 hodín denne počas štyroch dní. Počet pracovných hodín pre zamestnancov ale zostáva rovnaký a tak isto sa nezmení ani ich plat.

Na rozdiel od zahraničných experimentov tak k zmene viac-menej neprichádza. Pôvodná myšlienka 4-dňového pracovného režimu je totiž aj v Španielsku postavená najmä na tom, že zamestnanci odpracujú menej, aby mohli podávať lepšie pracovné výkony.

Ilustračná foto: Unsplash

Ako šéfka HR oddelenia spoločnosti NN Miroslava Jandorfová pre Trend uviedla, má ísť o polročný pilotný projekt, ktorým chcú zvýšiť flexibilitu práce s podmienkou, že to nijak neovplyvní ďalšie faktory. Medzi tie patrí napríklad vysoká kvalita servisu pre klientov či obchodných partnerov. „Pokaľ bude pilot tohto benefitu úspešný a spokojnosť klientov aj partnerov so službami NN bude narastať, zavedieme 4-dňový pracovný týždeň natrvalo,“ vysvetlila Jandorfová.

Chcú zabezpečiť rovnováhu medzi prácou a súkromím

Cieľom Poisťovne NN je okrem iného aj pomoc pre zamestnancov nájsť rovnováhu medzi prácou a súkromím, najmä s ohľadom na rodičov, ktorí aktuálne pracujú na home office.

Ilustračná foto: Unsplash

S myšlienkou 4-dňového pracovného režimu sa NN pohrávala ešte pred pandémiou. Keď následne museli aj zamestnanci poisťovne prejsť na prácu z domu, zistili, že to môže fungovať. Aj napriek tomu, že sa pre zamestnancov prakticky nič nezmení a fond odpracovaných hodín zostáva rovnaký, až 71 % zamestnancom sa tento nápad pozdáva.

Úspech najmä v zahraničí

Do podobných pilotných projektov sa už stihlo zapojiť viacero firiem z mnohých krajín sveta. Španielsko nedávno ohlásilo ambiciózny plán, do ktorého sa môžu zapojiť mnohí zamestnávatelia v krajine a môžu tak zabezpečiť svojim zamestnancom 4-dňový pracovný týždeň, pričom dôjde k poklesu odpracovaných hodín, ich plat ale zostáva rovnaký. Pilotný projekt sa bude testovať 3 roky, na platy zamestnancov prispeje aj samotný štát.

Ilustračná foto: Unsplash

Skrátený pracovný týždeň na štyri dni si už vyskúšali obyvatelia Nemecka, Nového Zélandu, veľmi populárny je aj v severských krajinách. Najväčším prínosom má byť najmä pre zamestnancov, ktorým sa zníži pracovné zaťaženie a môžu tak podať lepší pracovný výkon. Kratší čas strávený v práci má priniesť aj lepšie mentálne či fyzické zdravie pre pracujúcich.

Uložiť článok

Najnovšie články