Foto: EMT/viewthevibe.com

Mestá ako aj štáty zachvacujú rôzne prazvláštne zákony a pravidlá, nad ktorými nebudete stíhať krútiť hlavou. Toto však nie je jeden z nich, tento zákon má väčšie množstvo logiky, než sa na prvý pohľad zdá.

Hlavné mesto Španielska sa postavilo proti mužskému rozťahovaniu nôh. Znie to naozaj zvláštne od prvotného dojmu až finálnej predstave toho, čo môže tento zákaz predstavovať. V skutočnosti nejde o to, že by tento pohľad bol nejakým spôsobom poburujúci, ale problém tkvie v obmedzovaní priestoru ostatných pasažierov. Mestská hromadná doprava už začala s inštaláciou nových cedúľ vo všetkých dopravných prostriedkoch a vozidlách, aby tak predišli tomuto nepeknému zvyku.

Waiting

Madridská MHD podala vyhlásenie minulý týždeň v stredu: „Nová informačná ikona značí zákaz zaberania sedadiel spôsobom, ktorý zaťažuje ostatných cestujúcich.“ Slúži na pripomenutie rešpektu osobného priestoru, na ktorý má každý cestujúci právo.

Tento krok prišiel po dlhých mesiacoch protestov žien v Madride. Skupina Mujeres en Lucha viedla tento protest a započala ho petíciou s názvom #MadridSinManspreding, teda Madrid bez manspreadingu, čo značí rozťahovanie nôh, ktoré majú na svedomí muži.

Tento hashtag sa stal na internete virálnym a tak skupina protestujúcich žien tento nápad odprezentovala starostovi mesta. Zámer petície vysvetlili veľmi jednoducho: „Manspreading je praktizovanie konkrétneho spôsobu mužského štýlu sedenia, pričom sú ich nohy doširoka rozkročené, čo zapríčiňuje, že zaberajú miesto ostatným pasažierom.“ V metre, či inom dopravnom prostriedku nie je ničím výnimočným vidieť ženu, ako má nohy nekomfortne stisnuté pri sebe, pretože vedľa sediaci muž zaberá všetok okolitý priestor svojimi nohami.

Madrid tak týmto spôsobom nasleduje rovnaký krok, ktorý podniklo mesto New York už v roku 2014. Jeho názov je „Dude, please stop the spreading“ (Chlape, prosím ťa prestaň sa rozťahovať) a malo veľmi veľký úspech a podporu. Newyorská polícia dokonca prikročila k zatýkaniu ľudí za tento prečin.

Pozri aj: V Neapole otvorili futuristickú vlakovú stanicu Afragola

independent.co.uk

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )