Foto: Petr Horálek

Fázu splnu dosiahne Mesiac z piatka na sobotu o 3:10 ráno.

Po polárnej žiare a svietiacich oblakoch sa na oblohe odohrá ďalšie nebeské divadlo. Už v noci z piatka 21. na sobotu 22. júna bude spln položený najnižšie v tomto roku. Fázu splnu dosiahne o 3:10 ráno a len o dve hodiny skôr bude kulminovať nad južným obzorom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Uprite zrak k oblohe

„Keďže spln prebehne len asi 28 hodín po letnom slnovrate a v tej dobe sa bude Mesiac nachádzať prakticky na najjužnejšom bode svojej dráhy, z nášho územia bude pozorovateľný jeden z najnižšie položených splnov na ďalšie takmer dve desaťročia,“ informoval astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Ako vysvetľuje, Mesiac obieha po dráhe mierne odklonenej od roviny ekliptiky (rovina zemskej dráhy). Tento uhol má asi 5°. Mesiac sa tak podľa Horáleka môže premietnuť až o 5° nižšie od tejto roviny. Na niektorých miestach nášho územia nevystúpi vyššie ako nad 10° nad obzor.

Foto: Petr Horálek

„Samotný Mesiac nebude väčší alebo menší než obvykle. V priebehu celej noci bude ale veľmi nízko nad obzorom. Ľuďom sa ale môže stať, že sa im bude zdať väčší pri západe alebo východe. To je ale vec optickej ilúzie – vychádzajúci Mesiac náš mozog porovnáva so vzdialenými objektami na obzore, a preto sa nám zdá byť väčší ako keď sa nachádza vysoko na oblohe,“ ozrejmuje.

Horálek tiež upozorňuje, že na takto nízko položený spln si budeme musieť počkať asi do 11. júna budúceho roka. Ďalšia podobná príležitosť príde okolo 22. júna 2043.

Uložiť článok

Najnovšie články