foto: TASR - Roman Hanc

V nemocniciach aktuálne leží 2 382 pacientov.

Na Slovensku v stredu (29.12.) pribudlo 3 190 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 11 697 testov. Celkovo tak evidujeme 838 738 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 17, v nemocniciach je celkovo 2 478 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 16 598, pribudlo 44 obetí. Za uplynulý deň dostalo vakcínu 2 687 Slovákov.

Lengvarský by sa s novým COVID automatom neponáhľal

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by sa s vytváraním nového COVID automatu ešte neponáhľal. Ako uviedol v bilančnom rozhovore pre TASR, dôjde k miernej úprave pôvodného materiálu.

Lengvarský povedal, že nový COVID automat bude počítať aj so žolíkmi pre jednotlivé okresy. Tie budú môcť získať pri dostatočnej zaočkovanosti obyvateľov nad 50 rokov.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Spôsob manažovania pandémie v rámci opatrení je podľa ministra komfortnejší z hľadiska štátu, ktorý môže plošne otvárať alebo zatvárať to, čo potrebuje. Šéf rezortu zdravotníctva tvrdí, že si uvedomuje ekonomické dosahy pandémie. Koalícia podľa jeho slov vníma aj situáciu navôkol a vidí aj vývoj rozpočtu.

„Snažíme sa opatrenia robiť tak, aby aj epidemiologická situácia bola pod kontrolou, ale aby aj nemocnice neboli zahltené. Chceme už robiť aj štandardnú bielu medicínu, pretože pacienti, ktorí majú covidový zápal pľúc, sa buď vyliečia, alebo to pre nich skončí fatálne,“ uviedol. Ministra trápi to, že sa odkladajú ďalšie výkony.

Poukázal tiež na to, že ľudia, ktorí boli zodpovední a dali sa zaočkovať, musia pre nedostatok personálu čakať na iné plánované výkony v zdravotníckych zariadeniach.

0
Uložiť článok
Komentovať