Foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 429 886 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v utorok (12.10) pribudlo 2 406 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 13 927 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 429 886 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 726 615 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 877 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 772, pribudlo 20 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 1 475, momentálne ich je 2 473 996.

Podľa údajov zverejnených Ministerstvom zdravotníctva SR bolo najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami v Žilinskom kraji, a to 589. V Prešovskom kraji pribudlo 520 pozitívne testovaných, v Košickom 391 a v Banskobystrickom 301. Trnavský kraj zaznamenal 189 nových prípadov, Bratislavský 183, Nitriansky 119 a Trenčiansky 114. „Zo sekvenovaných vzoriek za uplynulý týždeň má delta variant stopercentné zastúpenie,” uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pozitívny antigénový test malo 372 osôb, z nich viac ako 73 percent neabsolvovalo očkovanie. Celkovo sa za utorok vykonalo 19 715 antigénových testov. Eliášová doplnila , že z 2 406 pozitívnych prípadov potvrdených PCR testami bolo takmer 76 percent nezaočkovaných.

Počty žiakov s ochorením COVID-19 v Košiciach začali stúpať

Situácia v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice sa po trojtýždňovom neustálom poklese počtu infikovaných žiakov s ochorením COVID-19 začala zhoršovať. V súčasnosti je v karanténe 25 tried a viac ako 600 žiakov. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Foto: TASR – Pavol Zachar

Ako skonštatovala vedúca oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková, na základe hlásení zo všetkých 34 základných škôl evidujú 21 infikovaných žiakov a štyroch zamestnancov škôl. Od začiatku tohto týždňa pribudli pozitívne testovaní žiaci a zamestnanci v 11 mestských školách. Najviac nových prípadov majú v ZŠ Park Angelinum, ZŠ Masarykova, ZŠ Janigova a ZŠ Bruselská.

„Ochorenie COVID-19 sa vyskytuje v 16 školách, čo je takmer polovica zo všetkých našich ZŠ. V karanténe máme 25 tried, ktorých žiaci museli prejsť na online vyučovanie. Celkovo sa dištančné vyučovanie týka vyše 600 žiakov, čo sú zhruba tri percentá všetkých našich školákov. Ešte pred týždňom to bolo len 380 žiakov. Mrzí ma, že spolu so žiakmi musia byť v karanténe aj traja učitelia. Keďže doposiaľ nevyužili možnosť nechať sa zaočkovať, nemôžu podľa platného COVID automatu prezenčne učiť v škole,“ uviedla Lopušniaková.

V štyroch žilinských krajských nemocniciach je obsadených 85 COVID lôžok

V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 85 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.

Úroveň aktuálnej hospitalizácie pacientov s ochorením COVID-19 sa v krajských nemocniciach približuje stavu z konca apríla. Dlhodobo majú najviac hospitalizovaných pacientov v čadčianskej nemocnici, kde sa aktuálne starajú o 53 ľudí nakazených koronavírusom. „Liptovskomikulášska nemocnica eviduje aktuálne 10 pacientov s ochorením COVID-19, 13 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a deväť pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,” konkretizovala Pekarčíková s tým, že približne 85 percent hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných.

0
Uložiť článok
Komentovať