Ilustračná foto: TASR - Michal Svítok

Znamenalo by to napríklad aj to, že sa zatvoria reštaurácie a obmedzia mnohé činnosti.

Okresu Stará Ľubovňa hrozí, že sa v budúcom týždni ocitne na mape COVID automatu v čiernej farbe. Vyplýva to podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej z vývoja epidemickej situácie v regióne. Počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 tam rastie od začiatku septembra.

V minulom týždni pribudlo v zatiaľ bordovom okrese 345 nových prípadov, týždeň predtým ich bolo 266. Nárast počtu pozitívnych evidujú najmä v obciach Kamienka, Veľký Lipník, Kolačkov, Haligovce a Litmanová.

Prípady stále stúpajú, kapacita nemocnice je takmer naplnená

Antigénovým testom bolo počas minulého týždňa potvrdených 20 prípadov z celkovo 1 794 vykonaných laboratórnych vyšetrení. Z 1 332 PCR testov pribudlo ďalších 325 pozitívnych prípadov, čo predstavuje 24,4 percenta.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Nepriaznivá situácia je aj v Ľubovnianskej nemocnici. K dnešnému dňu tam majú hospitalizovaných 25 pacientov s COVID-19, z toho štyria sú na umelej pľúcnej ventilácii. Riaditeľ nemocnice Peter Bizovský upozornil, že v prípade ďalšieho nárastu pacientov budú lôžka kapacitne naplnené. O prijímanie pacientov z tamojšieho okresu preto budú zrejme v takom prípade žiadať okolité nemocnice.

V Ľubovnianskej nemocnici už počas súčasnej vlny pandémie zomrelo na COVID-19 podľa jej riaditeľa deväť pacientov. Mancalová informovala o zatiaľ piatich obetiach ochorenia COVID-19 v rámci okresu. Všetci podľa jej slov patrili k nezaočkovaným.

Zatvorených je v okrese aj dvadsaťjeden tried, ktorých žiaci museli prejsť na dištančné vzdelávanie. „Výchovno-vzdelávací proces bol prerušený v 16 triedach siedmich základných škôl a v štyroch triedach troch stredných škôl,“ priblížila Mancalová. Rovnaká je aj situácia v jednej triede materskej školy. Podľa hygieničky ide o výraznejší pokles oproti minulému kalendárnemu týždňu.

Vtedy bolo zatvorených 27 tried, a to na základných aj stredných školách, v troch materských školách a v troch skupinách Základnej umeleckej školy. Regionálny úrad verejného zdravotníctva neeviduje pozitívne potvrdený prípad v žiadnom zariadení sociálnych služieb na území okresu.

0
Uložiť článok
Komentovať