Foto: Filmtopia (TS), Horrorwatch

Rok 2020 v kinách patril najmä slovenským a českým filmom. Dôkazom je táto osmička naozaj vydarených snímok.

Kiná síce v roku 2020 boli viac dní zatvorené ako otvorené, ku kvalitným a v mnohých ohľadoch vydareným filmom sa milovníci kinematografie vedeli dostať aj napriek tomu vďaka streamovacím službám. Neboli to však len zahraničné filmy, ktoré divákov lákali. S čoraz kvalitnejšími snímkami sa totiž môžu pochváliť aj česko-slovenskí tvorcovia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nebolo ich veľa, no aj to málo prekvapilo viac než dosť. Reč je o slovenských a českých (prípadne česko-slovenských) filmoch, ktoré v roku 2020 svojou kvalitou dokonca prekonali aj veľkolepé zahraničné filmy.

V našich koncoročných prehľadoch najvydarenejších a najkvalitnejších filmov sme neobišli ani domácu kinematografiu. Na základe hodnotení tunajších divákov sme zostavili osmičku najlepších česko-slovenských filmov tohto roka, ktoré by ste mali vidieť, pretože doslova prekypujú kvalitou. Ktoré to sú? (*Pozn.: V zátvorke uvádzame hodnotenie z webu ČSFD.)

Služobníci (73 %)

Bol to jeden z posledných koprodukčných domácich filmov, ktorý kiná stihli pred Vianocami uviesť na veľkých plátnach. A musíme uznať, že ide o naozaj vydarený počin a je veľká škoda, že sa k nemu nedostalo toľko divákov, koľko by si zaslúžil. Napokon, bude tiež jedným z filmov, ktoré môžu zabojovať o sošku Oscara.

Film sleduje príbeh dvoch študentov bohosloveckej fakulty v období totalitného Československa. Píše sa rok 1980 a učitelia Michala a Juraja zo strachu pred zrušením kňažského seminára vychovávajú nových učňov do podoby, ktorá vyhovuje komunistickej strane. Každý z mladých seminaristov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si cestu kolaborácie, alebo si zachová svoju vieru a stane sa predmetom nátlaku Štátnej bezpečnosti.

Šarlatán (77 %)

Poľskú režisérku Agnieszku Holland predstavovať vôbec netreba. Z jej dielne totiž pochádza viacero kvalitných a kritikmi i divákmi ospevovaných filmov. Zatiaľ jej posledným prírastkom v režisérskej filmografii je životopisná dráma Šarlatán, ktorá predstavuje príbeh výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí.

Šarlatán je inšpirovaný skutočným príbehom liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisícky ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev, vrátane najvýznamnejších osobností politického aj kultúrneho života.

Mikolášek je človek bez medicínskeho vzdelania, ale vďaka svojim nevšedným a nevysvetliteľným schopnostiam dokáže diagnostikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani skúsení lekári nevedia dať rady. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené súbojom s vlastnými vnútornými démonmi a práve liečiteľstvo je jeho spásou a ochranou pred sebou samotným.

Vo veľmi kladne prijatej novinke režisérky Holland si zahrala plejáda českých i slovenských hercov, vrátane Ivana a Josefa Trojanovcov, Juraja Loja, Jana Budařa, Jany Oľhovej a mnohých ďalších.

Komúna (80 %)

Online priestor tento rok poskytol útočisko nielen klubovým kinám, ale aj tradičným filmovým festivalom. Jedným takým je aj festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý divákom predstavil niekoľko pútavých diel, vrátane dokumentu slovenského tvorcu Jakuba Julényho.

Túžba po slobode počas normalizácie vytvorila voľné združenie mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Stali sa outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Nad tým všetkým sa nad nimi vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka. V snahe vyrovnať sa s minulosťou, organizuje pražský undergroundový umelec a disident Mirek Vodrážka revival dávneho koncertu v košickej katedrále. Docielia priatelia na stretnutí zmierenie?

Nová šichta (80 %)

Dokument Nová šichta síce kino premiéra ešte len čaká, vybrané publikum ho však už mohlo vidieť vrámci 24. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave. Divákom sa páčil natoľko, že mu 232 z nich udelilo na ČSFD hodnotenie 80 %.

Dokument režiséra Jindřicha Andrša sleduje príbeh Tomáša, ktorý 25 rokov pracoval v doloch. Trh práce sa ale postupom času zmenil natoľko, až sa hlavný protagonista rozhodol z práce odísť a vyskúšať niečo iné. Na prekvapenie všetkých známych sa chce stať programátorom, no nebude to až také jednoduché, ako si myslel.

Časozberný dokument divákov upútal svojím humorným spracovaním a príbehom o normálnom mužovi, ktorý chce v živote dokázať viac než jeho rovesníci.

Alchymická pec (83 %)

Ako to vyzerá na filmárskom pľaci počas ostrých nakrúcaní scén? Aj toto a mnoho ďalšieho prezrádza dokument Alchymická pec dvojice tvorcov – Adama Oľhu a Jana Daňhela. Tí dostali príležitosť vytvoriť akýsi „parazitický“ film o tom, ako na svojich počinoch pracoval legendárny režisér Jan Švankmajer.

Alchymická pec začína tam, kde končí nakrúcanie posledného Švankmajerovho celovečeráku Hmyz. Zachytáva dianie nielen na pľaci, ale aj vo vnútri filmovej a voľnej tvorby slávneho režiséra a spoločnosti ATHANOR, kde jeho filmové diela a výstavy výhradne vznikajú. Samozrejme, tento dokument nie je len portrétom režiséra, ale ponúka tiež pohľad na Švankmajerovu zosnulú manželku Evu, ktorá v mnohých ohľadoch jeho tvorbu usmerňovala a ovplyvňovala.

Nezvyčajný dokument je rovnaký, ako filmy samotného Švankmajera- surreálny, zasnený, plný dôležitých faktov, ktoré sú divákovi predostierané netypicky, no tak, aby nielen ponúkali svedectvo, ale najmä ukázali, ako Švankmajer tvoril.

Králové videa (84 %)

Česko-slovenských divákov zaujal aj humorne ladený dokument, ktorý spomína na časy, kedy sa dostať k filmom západnej produkcie nebolo práve najjednoduchšie. V ére pred rokom 1989 vládli videoprehrávačom pirátske kópie slávnych filmov, ktoré sa dali zaobstarať len na čiernych burzách alebo sa na ne dalo pozerať len na domácich videoprojekciách. Keďže išlo o neoficiálne a nelegálne kópie, tak vyzeral ich obraz aj zvuk, ktorý často prekladali amatéri a všetky postavy daboval jeden a ten istý človek. A práve spomienkou na rýchlodabing je dokument Králové videa.

Originálna pocta niečomu, na čo si spomínajú najmä staršie ročníky, zaujme aj mladšiu generáciu, ktorá tak dostáva jedinečný pohľad na históriu distribúcie filmov, ktorá v bývalom Československu práve takto fungovala. Tvorcovia sa v tomto dokumente rozhodli osloviť vtedajších pirátov, dabérov, distribútorov a vôbec všetkých tých, vďaka ktorým mali ľudia svoje videá čím kŕmiť.

Princezna zakletá v čase (85 %)

České hrané rozprávky už dávno nie sú tým, čím bývali kedysi. Tento rok však jedno prekvapenie podľa divákov priniesol. A ešte prekvapivejšie je, že tvorcovia sa nebáli zaexperimentovať s motívom, aký je príznačný skôr pre zahraničnú tvorbu.

Princezna zakletá v čase je v podstate fantasy filmom, za ktorý sa naši českí bratia skutočne nemusia hanbiť (aj keď o kvalite špeciálnych efektov by sa dalo polemizovať). Hlavnou postavou príbehu je princezná Ellena, ktorú od narodenia sprevádza mocná kliatba. Tú na ňu zoslala bosorka Murien a má sa naplniť v deň jej 20. narodenín v čase západu slnka. Avšak, vo chvíli, keď zájde posledný slnečný lúč a všetko sa zdá byť na prvý pohľad stratené, Ellena zisťuje, že zostala uväznená v čase a zakaždým, keď sa kliatba naplní, princezná sa zobudí do dňa svojich narodenín a je nútená ho prežívať znova a znova. Aby zachránila svoje kráľovstvo i samú seba, musí pozbierať odvahu a dávnej kliatbe sa raz a navždy postaviť.

O tom, že ide o naozaj odvážny počin, ktorý si zaslúži za svoje veľkolepé spracovanie uznanie, svedčí aj množstvo pochvalných komentárov a hodnotení na ČSFD. Užívatelia tohto webu mu udelili na základe 535 reakcií hodnotenie 85 %.

V síti (86 %)

Zrejme najdiskutovanejším filmom českej produkcie je tento rok jednoznačne dokument, ktorý rozpútal diskusiu o tom, o čom sa dlhé roky nehovorilo – o sexuálnych predátoroch.

Snímka V síti režisérskej dvojice Barbora Chalupová a Vít Klusák predstavuje tri dospelé herečky, ktoré stvárnili 12-ročné dievčatá. Im tvorcovia vymysleli falošné identity s cieľom na ne počas desiatich dní nalákať prostredníctvom internetu a online zoznamiek sexáulnych predátorov, ktorí majú záľubu v neplnoletých dievčatách. Experiment dopadol tak, že trojici dievčat sa ozvalo 2458 mužov, ktorí im ponúkali sex, žiadali od nich erotické fotografie, pričom ich zdanlivý vek im vôbec neprekážal. Došlo dokonca aj na vydieranie.

Dokument plný kontroverzie očaril kritikov i divákov a pomohol vyriešiť niekoľko prípadov pedofílie a sexuálneho obťažovania mladistvých v Českej republike. Vyšiel v troch rôznych zostrihoch, verziu určenú pre kiná nájdete na viacerých VOD službách.

[pozri url=’https://www.interez.sk/10-najsledovanejsich-filmov-na-netflixe-a-hbo-go-ktore-si-predplatitelia-oblubili-v-novembri/‘ nove_okno=’false‘ nadpis=“

ČSFD
Uložiť článok

Najnovšie články