Essential Tennis

Branislav Blaško / / News
Prelom týždňov prinesie do našej oblasti mimoriadne veterné počasie, ktoré prinesie aj oteplenie. Európu čaká besnenie vetra v pondelok. Piatok priniesol na naše územie...

Prelom týždňov prinesie do našej oblasti mimoriadne veterné počasie, ktoré prinesie aj oteplenie. Európu čaká besnenie vetra v pondelok.

Piatok priniesol na naše územie opäť nádych zimy. Na severe a severozápade Slovenska napadol sneh aj v tých najnižších polohách. Vo vyšších polohách napadlo aj viac ako 5 cm snehu. Nádielka nad 5 cm potešila napríklad Oravu, Kysuce, Turiec alebo Liptov. Počas dňa sa však teploty dostali nad nulu a sneh sa začal topiť. Zásadná zmena v počasí, ktorá by k nám priniesla záchvev zimy sa najbližšie dni neočakáva. Ba priam naopak. Oteplí sa a teploty si to vystrelia až k hranici +15°C.

Essential Tennis
Essential Tennis

Prelom týždňov bude veľmi veterný

Cez oblasť Balkánu sa bude smerom nad východnú Európu presúvať oblasť vysokého tlaku vzduchu. Súčasne sa v nedeľu nad severným Talianskom prehĺbi nová tlaková níž. Tento vývoj zapríčiní, že od juhu sa k nám v silnom prúdení bude dostávať teplý vzduch. V nedeľu sa tak nielen oteplí, ale aj rozfúka.

Vietor začne silnieť v priebehu noci na nedeľu na severozápadnom a severnom Slovensku. V nižších polohách bude vietor dosahovať nárazy o rýchlosti 15 až 22 m/s. Na horách však bude duť vietor s rýchlosťou 20 až 30 m/s. Na hrebeňoch Malej a Veľkej Fatry, ako aj v oblasti Beskýd môžu poryvy vetra dosahovať rýchlosť 30 až 40 m/s, čo sú nárazy o sile orkánu.

V priebehu nedele sa silný vietor zo severozápadných hôr presunie nad Vysoké a Nízke Tatry.

Očakávané nárazy vetra na Slovensku v nasledujúcich hodinách

[youtube 0Ou3a7uqed4 720 410]

Upokojenie vetra príde v noci na pondelok, kedy postupne na celom území zoslabne. Vietor sa však rozfúka v severozápadnej Európe po okraji presúvajúcej sa tlakovej níže. V Nemecku očakávajú nárazy vetra s rýchlosťou až 100 km/h a pri pobreží Veľkej Británie a Francúzska môžu poryvy vetra dosiahnuť rýchlosť až 140 km/h.

Prídu aj vysoké teploty

Silné prúdenie sa nepostará len o silný vietor, ale aj o spomínané oteplenie. V nedeľu vystúpia teploty na +3 až +7°C, no na západe na +7 až +12°C.

V pondelok a v utorok bude ešte teplejšie a pri oblačnej oblohe vystúpia teploty na +4 až +9°C, na západe až do +13°C. Zmiernia sa aj nočné teploty a mrazy sa očakávajú len skutočne výnimočne.

Pred nami je tak teplejšie počasie, ktoré prinesie odmäk aj na hory. Ochladenie sa očakáva v polovici týždňa a hory majú šancu na výraznú nádielku snehu. Sneh sa však môže objaviť aj v nižších polohách.

zdroj: iMeteo.sk

0
Komentovať (0)