Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

V odberových miestach sa tvoria dlhé rady.

Od pondelka (7. 12.) sa budú musieť preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19 na hraniciach aj pendleri. Test nesmie byť starší ako 14 dní. 

Opatrenie sa dotkne osôb starších ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, teda slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desať kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testov.

Klus chce výnimku

TASR – Milan Kapusta

Pendleri by sa možno na hraniciach mohli preukazovať aj negatívnym antigénovým testom na ochorenie COVID-19, ktorý bol vykonaný aj v okolitých krajinách Európskej únie, nie len na Slovensku. V piatok o tom informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) s tým, že sa o tejto možnosti momentálne rokuje.

“Od pondelka (7. 12.) by mali mať takzvaní pendleri antigénový test, ktorý by mal byť zrealizovaný v našich odberných miestnostiach. Rozprávali sme sa v piatok na vláde, a budeme aj na pandemickej komisii, že by sme mohli rozšíriť túto možnosť aj o antigénové testy z okolitých krajín. Konkrétne máme na mysli Rakúsko,” spresnil Klus.

Ak by Slovensko uznávalo aj tieto testy, podľa štátneho tajomníka by sa možno predišlo kapacitným problémom a dlhým radom pred odberovými miestnosťami, ktoré sa v piatok tvorili v Bratislave. Na vláde podľa Klusa v tejto otázke panuje zhoda a v piatok by o tom mohla rozhodnúť pandemická komisia. “Keďže prebieha diskusia k školám, myslím si, že sa bude meniť vyhláška. Keď sa bude meniť vo veľmi krátkom čase, bol by som rád, aby sa tam zahrnula aj táto možnosť,” podotkol štátny tajomník.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )