Reprofoto: Youtube.com (Taký som)

V areáli v najbližších týždňoch postavia aj rozhľadňu, bufet a toalety.

Bludisko, ktoré bude s rozlohou 6 400 metrov štvorcových najväčším svojho druhu v strednej Európe, otvoria v Starej Ľubovni namiesto pôvodne plánovaného mája pravdepodobne začiatkom júla.

Stane sa tak po troch rokoch prác. Dovtedy chcú v areáli ešte vybudovať päťmetrovú rozhľadňu, bufet a toalety. Podľa autora projektu Jozefa Romaňáka už živý plot dosahuje v približne 70 percentách labyrintu požadovanú výšku, teda približne dva metre. Súčasťou upraveného areálu v blízkosti rieky Jakubianka budú okrem bludiska aj záhrady či lúka na koncerty.

Okrem rozhľadne aj bufet či pódium

Počas vlaňajšej jesene sa v areáli podarilo vysadiť záhony s kvetmi, v zime rezbári vyrezávali sochy, ktoré ho dotvoria. Zároveň sa pokračovalo aj vo vysádzaní stromov. „Okrem rozhľadne chystáme aj bufet, pokladňu, toalety a tiež pódium. Materiál je už pripravený, pôjde o drevostavby, čakáme už len na potrebné povolenia,“ vysvetlil pre agentúru SITA Romaňák, podľa ktorého s otvorením čakajú práve preto, aby areál ponúkol kompletné plánované vybavenie či možnosti vyžitia.

Zámer bludiska s mestskou záhradou schválili mestskí poslanci vo februári 2019. Mesto na tento účel prenajalo miestnej spoločnosti JVR Enterprise, s. r. o., nehnuteľnosti vo výmere približne 11-tisíc metrov štvorcových na 15 rokov s nájomným vo výške jedno euro.

S prácami sa začalo v máji 2019. Pandémia ich podľa Romaňáka nepozastavila, iba čiastočne spomalila. Spôsobil to problém s dodávateľmi stromov či materiálu, ktorý výrazne zdražel.

Priestor na kultúrne podujatia

Súčasťou záhrad bude aj rozľahlá lúka na ploche zhruba 1 200 metrov štvorcových, ktorú budú môcť návštevníci využívať na piknik, či volejbal. Rovnako tam vznikne priestor na kultúrne podujatia. Návštevníci si tiež budú môcť vo Viktóriiných záhradách, pomenovaných podľa manželky autora projektu, vychutnať plánované letné kino pod hviezdami, hudobné večery a množstvo iných podujatí.

O areál bludiska s názvom Čertova skala a záhradu sa bude starať spomínaná spoločnosť. Romaňák avizoval, že kým vstup do záhrad bude bezplatný, návšteva bludiska už bude spoplatnená. Práve z takto vyzbieraných peňazí chce súkromník financovať prevádzku záhrady, ktorá bude podľa neho pomerne nákladná.

0
Uložiť článok
Komentovať