foto: Unsplash

Otestujte sa, či poznáte tento Jadranský štát ako macher.

Chorvátsko je pre Slovákov známe najmä počas letných mesiacov. Táto krajina však ponúka paletu prekrásnych miest a zákutí počas celého roka. Bezvízový vstup do Chorvátska nám umožňuje sa nielen kúpať v mori ale aj poznávať prírodu stredomorského štátu. Niektorí Chorvátsko zatracujú, iní naňho nedajú dopustiť a vracajú sa do tejto destinácie často.

Ktoré je hlavné mesto Chorvátska?

Pixabay

V hlavnom meste Záhreb je mnoho múzeí, ale aj Botanická záhrada s viac ako 5500 rastlinami a kvetmi. Tá sa nachádza priamo v centre a založená bola už v roku 1890. Vstup do záhrady je zadarmo.

Katedrála sv. Jakova je zapísaná medzi pamiatky UNESCO. V akom meste ju nájdeme?

Pixabay

Katedrálu stavali 104 rokov. Výstavba začala v roku 1431. Dokončená bola v roku 1536 a k jej vysväteniu došlo v roku 1555 po úplnom dokončení. Pri výstavbe neboli použité žiadne tehly ani drevo.

Od kedy sa platí v Chorvátsku kunou?

Pexels

V roku 1994 nahradila kuna chorvátsky dinár. Za jedno euro dostanete približne 7,5 kuny. Pomenovanie platidla je niekoľko rokov staré. Pred zavedením peňazí a pevnej meny používali Chorváti ako platidlo kunie kožušiny.

S koľkými štátmi má Chorvátsko pozemné hranice?

Pixabay

Spoločné hranice má Chorvátsko s piatimi štátmi: na severozápade so Slovinskom, na severovýchode s Maďarskom, na východe so Srbskom a Bosnou a Hercegovinou a na juhovýchode s Čiernou Horou.

Koľko je v Chorvátsku národných parkov?

Pixabay

Okrem národných parkov nájdeme v Chorvátskej prírode aj jedenásť prírodných parkov a dve prírodné rezervácie.

Ktorý je najväčší nákladný prístav Chorvátska?

Pixabay

Nachádza sa na severe tejto balkánskej krajiny, približne 30 kilometrov od slovinských hraníc. Tento prístav je zároveň i dopravnou križovatkou, východiskom trajektov a lodných liniek.

Ktorému mestu sa hovorí „perla Jadranu“?

Pixabay

Mnohí cestovatelia aj samotní Chorváti sa zhodujú, že Dubrovník je jedným z najkrajších chorvátskych miest. Zároveň je to obľúbená turistická destinácia s dvojkilometrovými vysokými hradbami.

Aké sú hlavné farby na chorvátskej vlajke?

Pexels

Chorvátska vlajka vznikla v roku 1848. Zložená je z troch obvyklých slovanských farieb – červenej, bielej a modrej.

V ktorom roku bolo mesto Dubrovník zničené zemetrasením?

Pixabay

Pôvodné stredoveké mesto zasiahlo katastrofálne zemetrasenie v roku 1667. Následne bolo prebudované v barokovom štýle. Od tých čias si centrum mesta zachováva svoju historickú tvár.

Ako dlho by ti zabrala cesta z Bratislavy do Splitu pešo?

Pixabay

Kto skúsi?

Ktorý známy vynálezca sa narodil v Chorvátsku?

Pixabay

Narodil sa 10. júla 1856 v mieste Smiljan. Vynálezca a fyzik Nikola Tesla je celosvetovo známy najmä množstvu teoretických konceptov a praktických vynálezov. Objavil striedavý prúd, bol vynálezom a konštruktérom rôznych elektrických prístrojov a strojov, či napríklad rádia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )