Ilustračná foto: SITA/AP

Koronavírus takmer určite nepochádza z laboratória.

Vedci zo Svetovej zdravotníckej organizácie sa bližšie pozreli na pôvod nového koronavírusu a zistili, že s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza od netopierov. Na štúdii sa podielali aj vedci z Číny. Informovala o tom CNN Prima News.

S ochorením SARS-CoV-2 bojuje celý svet už od začiatku minulého roka a za toto obdobie uzrelo svetlo sveta veľké množstvo teórií o pôvode tohto smrteľného vírusu. Veľké množstvo ľudí dokonca verí, že pochádza z laboratória a ide o akúsi biologickú zbraň. Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO, dnes oznámil, že celá správa bude zverejnená v utorok.

Zrejme sme ho dostali od netopierov

Správa bolo viackrát odložená, čo u ľudí vyvoláva určité pochybnosti. Agentúre AP sa však podarilo dostať k jej konceptu. V nej sa údajne píše, že vedecký tím skúmal štyri hypotézy o pôvode koronavírusu, ktoré zoradil podľa ich pravdepodobnosti. Podľa štúdie je vysoko pravdepodobné, že ochorenie bolo na človeka prenesené z nejakého živočícha, najpravdepodobnejšie z netopiera.

Vylúčený ale nie je ani prenos z iného živočícha, napríklad zo šupinavcov alebo z norky. Vedci dávajú veľkú šancu aj scenáru, že sa vírus prenášal cez mrazené potraviny. Laboratórny pôvod tím vylúčil. Tedros Adhanom Ghebreyesus ale dnes uviedol, že budú potrebné detailnejšie štúdie. Čínska vláda medzitým dlhodobo vylučuje, že by vírus pochádzal z trhoviska vo Wuchane.

0
Uložiť článok
Komentovať