Foto: Lyle Krannichfeld, Brandi Romano

Homosexualita je prítomná aj v ríši zvierat.

Odporcovia iných, ako tradičných rodín, tomu zrejme neuveria, no homosexualita nie je len záležitosťou ľudskej populácie, prítomná je aj v ríši zvierat. Tento fakt potvrdili vedci a odborníci už niekoľkokrát. Najnovšie tiež majú aj dôkaz v podobe fotografie, že pohlavný styk praktizujú medzi sebou aj samci veľrýb. Ide o vôbec prvé fotografie, ktoré sa podarilo zhotoviť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál IFLScience, autori fotografie si najskôr neboli istí, či sa im naozaj podarilo zachytiť kopuláciu dvoch samcov. To napokon potvrdila doktorandka Stephanie Stack, z nadácie Pacific Whale Foundation, vo svojej štúdii.

Pohlavný styk dvoch samcov veľrýb

Moment pohlavného styku medzi samcami vráskavcov dlhoplutvých zachytila dvojica fotografov-potápačov Lyle Krannichfeld a Brandi Romano. Tí, aj keď si neboli vedomí, akej vzácnej situácie boli svedkami, vedeli, že niečo také sa nestáva často. Samotný pohlavný styk veľrýb je totiž len veľmi málo zdokumentovaný. O to väčším prekvapením bolo, keď sa zistilo, že ide o dvoch samcov a nie o samca a samičku.

Foto: Lyle Krannichfeld, Brandi Romano

„Aj napriek tomu, že je tento druh veľrýb veľmi dobre preštudovaný, ich sexuálne správanie bolo doteraz záhadou. Tento objav spochybňuje naše predpojaté predstavy o správaní veľrýb,“ uviedla Stack pre IFLScience.

Foto: Lyle Krannichfeld, Brandi Romano

Doktorandka aj spolu s ďalšími výskumníkmi by teraz chcela podniknúť viaceré pozorovania. Je totiž podľa nej dôležité zistiť a zdokumentovať, či zachytenie súlože dvoch veľrybích samcov bolo náhodné, alebo ide o bežnú súčasť ich správania, ku ktorej dochádza možno aj častejšie ako k sexu medzi samcami a samičkami.

Mohol trpieť bolesťami

Spomína sa aj 40 rokov stará správa, ktorá dokumentovala šúchanie penisu veľryby o genitálnu štrbinu iného dospelého samca. Vedci si vtedy ale neboli istí, či ku kopulácii vôbec došlo a ak, zrejme to bolo mimo dohľadu človeka. Veľryby si totiž na súkromí dávajú záležať, čoho dôkazom je aj ich málo zdokumentované sexuálne správanie vo všeobecnosti.

Foto: Lyle Krannichfeld, Brandi Romano

Biológovia chcú, pochopiteľne, vedieť o homosexuálnom správaní veľrýb viac a hľadajú evolučné vysvetlenia. Domnievajú sa, že homosexuálne správanie samcov môže byť pokojne vysvetlené aj tým, že sa mladší samci snažia učiť, ako pohlavný styk praktizovať. Prípadne tiež môže ísť aj o vytváranie alebo posilňovanie vzťahov v stáde a podobne.

Ďalšia vec, ktorá vedcov tiež nemálo zaujíma, je, či si to obaja aktéri na fotografii užívali, alebo išlo nejaký druh súboja, pričom penetrovaný samec mal trpieť bolesťami.

Uložiť článok

Najnovšie články