Foto: TASR ( Jaroslav Novák)

Funkčné obdobie súčasného riaditeľa RTVS Rezníka sa skončí tento rok 1. augusta.

Parlament zvolil za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboša Machaja. Podporilo ho 89 poslancov zo 122 prítomných. Súčasný šéf RTVS Jaroslav Rezník dostal 29 hlasov. Na zvolenie bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov.

Machaj bol v minulosti programovým šéfom rozhlasu i dramaturg Slovenskej televízie. Je tiež spoluzakladateľom niekdajšieho rádia Twist. Blízko k zvoleniu bol už v stredu 29. júna v prvom kole voľby, keď mu chýbali dva hlasy. Jeho šanca významne vzrástla po vyhlásení strany Sloboda a Solidarita (SaS). Uviedla, že v druhom kole podporí Machaja.

Machaja odporučila aj poradná komisia

„Želáme si zmenu vo vedení RTVS, pretože potrebujeme kvalitné spravodajstvo spĺňajúce najvyššie štandardy. Veríme, že pán Machaj naše očakávania naplní,“ vyhlásil po prvej voľbe člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS). Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ešte pred prvou voľbou avizovalo, že klub podporí Machaja.

Poslanci si v prvom kole voľby mohli vybrať zo siedmich záujemcov. Okrem Machaja a Rezníka kandidovali Tibor Búza, Peter Badač, Ivan Golian. Peter Janků a Vladimír Seman. Daniel Živica sa kandidatúry vzdal.

Poradná komisia pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS pri parlamentnom výbore pre kultúru a médiá zaradila medzi odporúčaných kandidátov na post riaditeľa RTVS Búzu a Machaja. Za prijateľných označila Badača a Goliana. Ako neodporúčaných kandidátov označila Janků, Rezníka, Semana a Živicu.

Funkčné obdobie súčasného riaditeľa RTVS Rezníka sa skončí tento rok 1. augusta.