Reprofoto: TASR, Zomri

Chcela tak upozorniť na svoje vystúpenie na medzinárodnej konferencii, omylom však zverejnila heslo k notebooku.

Ministerka regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová na sociálnej sieti Instagram zdieľala vo svojom príbehu krátke video. Na videu bol záber na počítač s prezentáciou a na okraji displeja bol nalepený štítok s čitateľným heslom „Mirri2020“, informuje portál sme.sk. Na štítok s čitateľným heslom upozornila satirická stránka Zomri.

Príspevkom tak chcela upozorniť na svoje vystúpenie na Medzinárodnej konferencii World Urban Forum v poľských Katowiciach, stala sa však terčom a na jej ďalšom prešľape sa zabáva Slovensko.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa zomriofficial (@zomriofficial)

Ako informuje portál Živé.sk, heslo pozostáva zo zaužívanej skratky názvu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR z roku, kedy vzniklo z pôvodného úradu. Portál upozorňuje, že heslo nemuselo byť zmenené už dlhšiu dobu.

Mirri2020 a nbus123

Ľudia v komentároch na satirickej stránke Zomri kauzu s heslom „Mirri2020“ prirovnávajú k heslu „nbusr123“,  ktoré na viacerých zariadeniach používal Národný bezpečnostný úrad niekoľko rokov.

Taktiež poukazujú na to, že ministerka Remišová má na starosti informatizáciu a podobné veci by sa v jej rezorte stávať nemali. Iní dúfajú, že ide len o externý notebook, ktorý nie je pridelený konkrétnemu zamestnancovi a nemá v sebe žiadne citlivé údaje, ktoré by mohli uniknúť.

Podľa ministerstva ide o zbytočnú hystériu

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky sme oslovili so žiadosťou o vyjadrenie. Podľa ministerstva ide o zbytočnú hystériu keďže heslo by nikomu na nič nebolo, a to z dôvodu, že už je neaktuálne a využívalo sa na prístup na videokonferenčné zariadenie.

„Podobne ako v mnohých firmách, na konferenčné hovory je vyhradené zariadenie, ktoré je zdieľané pre všetkých zamestnancov ministerstva, a z ktorého nie je prístup k systémom ministerstva, ani k žiadnym iným systémom. Má ho v správe IT odbor, po videohovore je vygenerované nové heslo. Celé to má byť o tom, že sa neodlepili dva roky staré nálepky,“ vysvetľuje odbor komunikácie ministerstva vo svojom vyjadrení pre Interez.