Foto: TASR

Poslanci vyzvali R. Sulíka uhradiť škody týkajúce sa Expo Dubaj.

Poslanci Národnej rady (NR) vyzvali predsedu opozičnej SaS a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.

Schválili uznesenie

V schválenom uznesení NR SR vyzvala poslanca Richarda Sulíka zaplatiť Ministerstvu hospodárstva (MH) SR sumu 634.500 eur, ktorú NKÚ identifikovalo ako nehospodárne vynakladanie verejných zdrojov, z toho 164.200 eur ako umožnenie bezdôvodného obohatenia. Zároveň parlament požiadal ministerstvo hospodárstva, aby odmietlo návrh Sulíka na mimosúdne vyrovnanie medzi MH a fyzickými osobami, ktorým podľa zistení NKÚ umožnil bezdôvodné obohatenie.

Vraj ušetril milión

Poslanci pri hlasovaní nepodporili uznesenie, ktoré predložil opozičný zákonodarca Gábor Grendel (hnutie Slovensko). Ním mala NR SR zobrať na vedomie správu o výsledku kontroly NKÚ a vyjadriť znepokojenie nad každým nehospodárnym nakladaním s verejnými prostriedkami. Zároveň mala požiadať vládu o vyjadrenie podpory návrhu poslaneckej novely zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, o ktorom má parlament rokovať na nadchádzajúcej decembrovej schôdzi.

Sulík počas mimoriadnej schôdze v reakcii na kritiku vyhlásil, že namiesto 8,7 milióna eur stála Slovensko výstava Expo Dubaj iba 7,7 milióna eur. Oproti rozpočtu tak ušetril jeden milión eur. Zároveň prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii.

Uložiť článok

Najnovšie články