Foto: SITA/AP (fotografia vľavo je ilustračná)

Sonda Čchang-e 6 odštartovala ešte 3. mája 2024 z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang.

Čínska sonda Čchang-e 6 v utorok pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca. Informuje o tom TASR s odvolaním na správu agentúry AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvá misia svojho druhu

Sonda pristála v utorok popoludní miestneho času na severe Číny. Peking očakáva, že medzi vzorkami budú aj 2,5 milióna rokov staré vulkanické horniny a čínski vedci dúfajú, že poskytnú odpovede na otázky týkajúce sa geografických rozdielov na oboch stranách Mesiaca.

Foto: SITA/AP

Čchang-e 6 (bohyňa Mesiaca v čínskej mytológii) bola vôbec prvou misiou, ktorej cieľom bolo získať vzorky pôdy a hornín na odvrátenej strane Mesiaca. Po odobratí vzoriek za pomoci vŕtačky a robotického ramena sonda vôbec prvýkrát v dejinách rozvinula čínsku vlajku na odvrátenej strane Mesiaca.

Sonda Čchang-e 6 odštartovala 3. mája 2024 z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Do vesmíru ju vyniesla nosná raketa Čchang-čeng 5 (v preklade: Dlhý pochod 5). Misia trvala 53 dní a čínska vesmírna agentúra ju označila za úspešnú, informovala agentúra AFP

Uložiť článok

Najnovšie články