Foto: Profimedia/Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

"Naša armáda bude v neustálej pohotovosti... a na akékoľvek provokácie zo strany Severnej Kórey bude reagovať zdrvujúco a rozhodne," dodal juhokórejský prezident.

Severná Kórea vypustila v noci na utorok smerom na juh približne 350 balónov s odpadkami. Oznámila to juhokórejská armáda, píše TASR na základe správy agentúry AFP.

Na území Južnej Kórey dopadlo zhruba 100 balónov s nákladom odpadkov, najmä v provincii Kjonggi a metropole Soul, priblížila armáda. Dodala, že vrecia pripevnené k balónom obsahovali „väčšinou papierový odpad“, ktorý podľa analýzy nepredstavuje pre verejnosť žiadne bezpečnostné riziko.

Začnú psychologickú vojnu

„Juhokórejská armáda je pripravená okamžite viesť psychologickú vojnu… (reakcia) závisí od krokov Severnej Kórey,“ vyhlásili ozbrojené sily Kórejskej republiky.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v príhovore pri príležitosti výročia začiatku kórejskej vojny povedal, že vyslanie ďalších balónov s odpadkami je zo strany KĽDR „podlá a iracionálna provokácia.

Dohodu medzi Severnou Kóreou a Ruskom, ktorú minulý týždeň podpísali ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un, označil Jun za „hrubé porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN“.

„Naša armáda bude v neustálej pohotovosti… a na akékoľvek provokácie zo strany Severnej Kórey bude reagovať zdrvujúco a rozhodne,“ dodal juhokórejský prezident.

Pchjongjang vyslal od konca mája do Južnej Kórey už takmer 2000 balónov s odpadkami, napísala agentúra Jonhap. Podľa KĽDR ide o reakciu na balóny s propagandistickými letákmi, ktoré na sever Kórejského polostrova vysielajú juhokórejskí aktivisti.

Uložiť článok

Najnovšie články