Reprofoto: Youtube/Simon Weckert

Mapy od spoločnosti Google sú obľúbeným nástrojom stámiliónov používateľov.

Google mapy sa tešia veľkej obľube užívateľov. Sú zadarmo, vždy máte pri sebe aktuálnu navigáciu a navyše vám vďaka svojim technológiám odhalia, kde sa nachádza zápcha, ktorej sa môžete vyhnúť obchádzkou a ušetriť tak čas, aby ste nestáli v kolóne. Google na to využíva dáta od užívateľov a keď ich softvér vyhodnotí, že sa po ulici mnoho zariadení pohybuje pomaly, tak toto miesto označí za zápchu a navrhuje inú trať.

Toto ale využil umelec Simon Weckert, ktorý jednoduchým trikom oklamal softvér Google. Na vozík položil spolu 99 smartfónov a po takmer prázdnej berlínskej ulici ho ťahal za sebou, informuje portál Android Authority. Keďže také veľké množstvo zariadení, ktoré využívalo Google mapy, sa pohybovalo malou rýchlosťou, softvér usúdil, že na mieste sa nachádza zápcha a ulica sa v aplikácii zmenila na červenú farbu.

Výsledkom bolo, že užívatelia, ktorí chceli prejsť pomocou aplikácie Google mapy touto ulicou, boli radšej presmerovaní na inú, aj keď bola bez problémov prejazdná.

Ľudia na internete sa na triku umelca bavia, no niektorí si myslia, že táto “chyba” aplikácie je problematická, či dokonca v niektorých prípadoch môže byť aj nebezpečná.

K počinu umelca sa vyjadrila aj spoločnosť Google pre 9to5Google: “Či už prostredníctvom automobilu, vozíka alebo dokonca ťavy, radi vidíme kreatívne využitie Google máp, pretože nám to pomáha zlepšovať našu prácu.

Google upozornil, že v rôznych regiónoch sveta dokáže rozlišovať medzi autami, motocyklami, či medzi spomínanými ťavami v arabských krajinách. Na vozíky v berlínskych uliciach však zatiaľ nevytvoril správny algoritmus.

1
Uložiť článok
Komentovať