Ilustračná foto: TASR - Dano Veselský

Odbory hrozia, že v prípade, že k dodržaniu sľubu nedôjde, pritvrdia.

V polícii to vrie, časť z príslušníkov si v pondelok 24. júna demonštratívne nasadila čierne pásky. Tichým protestom tak reagovali na sľub ministra vnútra, ktorý pred pol rokom prisľúbil vyššie platy. Odbory pritom hrozia, že v prípade, ak k dodržaniu sľubu nedôjde, pritvrdia, píšu TV Noviny

Platy a podmienky sú neuspokojivé

„Policajti naozaj už zúfalo žiadajú o pomoc. V prvej platovej triede u policajta je tisíc eur a päťdesiat centov. Priemerný plat v národnom hospodárstve je pritom 1430 eur,“ povedal Pavol Paračka z Odborového zväzu polície v SR.

V kolektívnej zmluve sa pritom podľa RTVS odbory a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) dohodli na zvyšovaní platov už v tomto roku. Šéf rezortu tvrdí, že situáciu rieši už od svojho nástupu a aktuálne prebieha nákup nových počítačov za 300 miliónov eur.

Zároveň dodal, že pred dvoma mesiacmi dostali policajti výkonnostnú odmenu vo výške 500 eur. „Je chvályhodné, že pán minister nájde peniaze aj na odmeny. Z nášho pohľadu je však potrebné riešiť platové ohodnotenie policajtov systémovým riešením,“ reaguje Paračka.

Problém však nespočíva len vo výške platov. Za posledné tri roky z policajného zboru odišlo dvetisíc ľudí. Neprípustné sú podľa policajtov aj podmienky, v akých pracujú.

„Katastrofálne materiálno-technické zabezpečenie, staré budovy, staré hliníkové okná, nábytok z roku 1970 a vyššie, počítačová technika je takisto za zenitom,“ upozornil Paračka.

Podľa Eštoka je za kritický stav Policajného zboru SR zodpovedné bývalé vedenie rezortu.

Uložiť článok

Najnovšie články