Jaroslav Novák / / Objektívom
Druhý deň. Stanové mestečko sa prebúdza a slnečné lúče predznamenávajú horúce letné počasie. Pripravujeme sa na sparno. Festivalové, pohodové, piatočné. Raňajky si dáme u...

Druhý deň. Stanové mestečko sa prebúdza a slnečné lúče predznamenávajú horúce letné počasie. Pripravujeme sa na sparno. Festivalové, pohodové, piatočné. Raňajky si dáme u Lunterovcov, ktorí lákajú výborným chia pudingom, domácim hummusom, či ovocným pohárom. K tomu kávička na ranné nakopnutie a deň plný očakávania rozmanitých hudobných zážitkov mohol začať.

Stretávame rozospatých ľudí užívajúcich si prebúdzajúcu sa atmosféru trenčianskeho letiska. Množstvo úsmevov, zakývaní a priateľských objatí počas cesty ranvejom. Áno to je presne Pohoda. Miesto stretnutí a letných zážitkov.

Orchester začína napoludnie. Z hlavného stage sa nesú jemné malebné zvuky Janáčkovej filharmónie z Ostravy. My však prechádzame o niečo ďalej. K Urpiner stage sa vraciame až v začiatkoch jeho hudobného súznenia s českou kapelou Zrní.

Predtým nás ešte pritiahne hravý japonský Shibusashirazu orchestra na Orange stage. Farebné, groteskné postavičky tancujúce tradičný scénický tanec Butoh sa nedajú prehliadnuť. Gejše s ružovými vlasmi šermujúce okolo seba veľkými plastovými banánmi, spievajúci „superman“ v červených slipoch, primabalerína s vysokou modrou parochňou, či biely mimozemšťan uprostred. Japonská jazz punková avantgarda doplnená o zaujímavú animé projekciu v pozadí. Nápadité vizuálne efekty a scénický tanec. Skladby inšpirujúce sa motívmi balkánskeho skladateľa Gorana Bregovića či hudbou z kultového filmu Ružový panter. Naša koncertná piatočná tour práve začala.

Foto: Interez.sk, Jaroslav Novák

To už úvodnou skladbou o láske s názvom „Dva“ roztlieskalo publikum spojenie kapely Zrní s Janáčkovou filharmóniou. Hlavný Urpiner stage ožíva. Priestory pod ním sa rýchlo zapĺňajú. Nečakané aranžmány známych skladieb umocnené orchestrom berú dych. Kvalitne nazvučený koncert preniká do každej bunky organizmu. Čas letného popoludnia na chvíľu zastal a my sa na moment ocitáme v lese s mravencami a českým hýkalom. Kapela nás na hudobných vlnách unáša blízko k ich predstave „koncu sveta“. Neprotestujeme. Hlbokými nádychmi a pomalými výdychmi čerpáme energiu z hudobného nádherna týchto výnimočných českých experimentátorov.

„Lidi padají jako jabloně v sadě suchý“ život plynie v jednom nikdy nekončiacom kolobehu, všetko má svoje začiatky a konce. Prídavok v podobe skladby Jabloně bol krásnou bodkou za týmto výnimočným koncertom.

Po dlhšom státí na slnku dobre padne ukryť sa do tieňa. My sme si v z programu vybrali slovenských Bulp v Space Aréne SLSP. Oddychové rytmy, zaujímavý mužský vokál Sama Štefanca dopĺňaný ženským výrazným hlasom jeho sestry Janky. Spojenie akustických zvukov a rôznych samplov. Objav roka RHA 2015 nesklamal ani na Pohode a my sa tešíme na to, čím nás prekvapia v budúcnosti.

Čo tak si na chvíľu zatancovať? To sa už na Orange stage pripravovali mladí Kolumbijčania Monsieur Periné. Fúzia latina, swingu, gypsy a jazzu vytvorila za pár sekúnd atmosféru tanečnej party ako vystrihnutej z letnej dovolenky na pláži pri mori.

Foto: Jaroslav Novák
Foto: Interez.sk, Jaroslav Novák

Slnko pomaly klesalo a my sme sa rozhodli zakotviť pred hlavným Urpiner stageom. Atmosféra začala hustnúť, ľudia pomaly zapĺňali priestory pred hlavným pódiom, no na snívanie o Islande sme si museli ešte chvíľu počkať. Ovzdušie uvoľnila anglická indie rocková formácia Vaccines. Ich koncerty nesú povesť primerane búrlivého rock ‘n’ rollu. Práve v tomto duchu odohrali svoje číslo aj na letisku. Publikum dobre naladili pred hudobnou smršťou z krajiny sopiek a teplých prameňov.

„Tento koncert by som chcel venovať Jurajovi Kušnierikovi. Na tohtoročnom festivale má aj svoju kaviareň, ktorá tu ostane“, uviedol koncert Sigur Rós Mišo Kaščák. Publikum na moment zatajilo dych. Koncert islandských hudobných mágov sa práve začal. Introverti z inej zeme. Oslobodení od vplyvov vonkajšieho sveta, vnímajúci iba prúd tónov posúvajúc ich od seba smerom k divákom. Vizuálne monochromatické ambienty v pozadí. Erupcia svetov, planét, vesmírov jedinečnej priestorovej projekcie. Meniace sa atmosféry, pódium ako metamorfujúci živočích prispôsobujúci sa danému momentu. Netypické zvuky sláčika jemne prechádzajúceho po strunách gitary. Obrazy krajiny, no zároveň aj ľudských bojov vyúsťujúcich v záplavách silných pocitov. Človek, aký si zrazu maličký oproti sile energie všetkého. Nápaditá rytmická hra udierajúcej paličky o struny basy vyvolávajúca vibrujúci hurikán rytmu. Neopísateľný pocit prijímania, prežívania, vnímania plynúceho toku zvukov. To, čo sa nedá popísať slovami, prechádza každou bunkou nášho tela. Zarýva sa do nich a vytvára pamäťovú stopu. Taká je hudba Sigur Rós.

Foto: Jaroslav Novák
Foto: Interez.sk, Jaroslav Novák

Viac hudby už nedokážete prijať. Zážitok z prežitého jemne doznieva. Z rozjímania vás však ešte stále dokážu vytrhnúť nové a nové lákavé podnety festivalového programu.

Nederlands Dans Theater. Moderný súčasný tanec. Moderné súčasné témy. Mužský a ženský princíp. Komunikácia oboch pohlaví bez slov. Pohybom. Antické zlaté sochy dokonalých tvarov živých mužských a ženských tiel. Hravé metafory. Kaktus ako symbol prepojenia neba a Zeme, života od začiatku až do konca. Mámivé synchrónne ľudské pohyby. Vzrušujúca jednota v tanci, v živote, v príbehoch, bez ohľadu na akúkoľvek rozdielnosť. Pohyb a hudba. Jazyk všetkých a pre všetkých.

Cestou k nočnému stanovému mestečku sa pristavujeme pri Budiš stage. Slovenská kapela Longital tu počas ich koncertu oslavuje 15. rokov svojho pôsobenia. Ešte pod názvom Dlhé diely začínali svoju kariéru v roku 2001 práve na Pohode. Tentokrát si zahrali vrámci projektu Longital Suita spolu so sláčikovým kvartetom pod vedením Slava Solovica.

Pred hlavným Urpiner stageom vidíme tancujúci dav. Fanúšikovia rakúskeho hudobníka a DJ-a vystupujúceho pod prezývkou Parov Stelar sa nezaprú. Pohoda zažila v piatok večer zatiaľ najväčšiu a najplnšiu tanečnú elektro swingovú party tohtoročného festivalu. Veď každá noc má svoju moc.Komentovať (0)