Michal Blaško / / Objektívom
Aj tento rok – tak, ako je už zvykom – sa uskutočnil POHODA DEŇ_FM, na ktorom organizátori Pohoda festivalu oznámili ďalšie novinky, ktoré čakajú...

Aj tento rok – tak, ako je už zvykom – sa uskutočnil POHODA DEŇ_FM, na ktorom organizátori Pohoda festivalu oznámili ďalšie novinky, ktoré čakajú návštevníkov na Trenčianskom letisku. Okrem očakávanej verejnej tlačovej konferencie v Štúdiu 5 Slovenského rozhlasu čakal návštevníkov deň nabitý hudobným programom či sprievodným programom – ako napr. stolnofutbalovým turnajom. Deň zavŕšil dvojkoncert skupiny z Tel Avivu – Lola Marsh.

POHODA DEŇ_FM odštartoval o ôsmej ráno. V Ráne na eFeMku zahrala skupina Billy Barman, ktorá vyhrala Radio_Head Awards 2015 v kategórii singel roka skladbou Mladým chýba vojna a následne sme si mohli vypočuť Gabanna DJ set. Hosťami rannej show boli Matwe Kaščák a Adam Dekan, ktorí sú v rámci Pohoda festivalu kurátormi Visegrad stageu. Prezradili, že práve na Visegrad stagei vystúpia mená ako Laser boys, It’s Everyone Else, Wojciech Kucharczyk, či mladý slovenský producent Martin Iľanovský so pseudonymom Tasun. Matwe však upriamil veľký dôraz na pražského DJa Knüppel aus dem sack, ktorý zakončí dramaturgiu koncertov na Visegrad stagei.

Krátko po jedenástej hodine sa uskutočnila približne hodinová konferencia (venovaná novinkám v rámci festivalu), kde Michal Kaščák spolu so svojím organizačným tímom prezradili ďalšie mená interpretov, ktorí vystúpia na 20. ročníku festivalu. Veľkou senzáciou je práve Róisín Murphy, ktorá už na festivale vystupovala spolu s jej kapelou Moloko. Zaujímavosťou je, že tretí štúdiový album, Hairless Toys, produkoval práve partner Jany Kirschner, Eddie Stevens, ktorý si s Róisín na festivale zahrá. V ten istý deň bude však Eddie musieť absolvovať aj koncert s Jankou Kirschner. Okrem ďalších mien zazneli aj mená ako David Koller, Bjarki, či Nina Kraviz, zaznelo aj meno priekopníka trip-hopu a turntablismu – DJ Shadow. Michal Kaščák ešte stihol spomenúť, že na výstave bude vybudovaný Visual stage, na ktorom sa bude nachádzať množstvo konceptuálnych umeleckých objektov od Ilony Németh.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Michal Sládek odprezentoval bravúrny nápad Vlada Jurčáka. Ide o Chatky Inovec, ktoré si návštevník môže prenajať po celú dobu festivalu. „Dvojmiestne Chatky Inovec sú mimoriadne útulné. A sú celé ekologické, pretože jediný materiál, z ktorého sú vyrobené, sú OSB dosky…“ hovoril Michal Sládek, „týmto spôsobom chceme na POHODE vytvoriť špeciálne miestečko s 20 chatkami, aby sa ľudia mohli navzájom navštevovať.“ Chatky Inovec sú dostupné pre dve osoby na tri noci za 219 €. Samotní návštevníci Pohoda Dňa_FM si mohli jednu z chatiek pozorne prezrieť, pretože bola vystavená v galérii Slovenského rozhlasu, priamo pri Pohoda shope.

V poobedňajšej relácii Popo_FM vystúpila Jana Kirschner. Sprevádzala ju, ako zavtipkoval Pavol Hubinák, formácia KMČ – „kto mal čas“. Janka však so svojimi štyrmi kolegami (počnúc Jánom Kružliakom ml.) odohrala vynikajúci, hravý a zároveň živelný koncert. Aj keď v rozhovore po koncerte povedala, že nie je zvyknutá hrať s malým obsadením (pretože je zvyknutá hrať s 10 až 12 hráčmi), hralo sa jej príjemne. Pochválila aj bratislavské publikum, ktoré sa jej podarilo nielen roztlieskať, ale aj zapojiť do spievania.

Tomáš Ormandy
Tomáš Ormandy

V rámci Popo_FM vystúpila aj mladá bratislavská formácia Núku, ktorého členmi sú Adam Dekan, Alex Lukáčová a Martin Madro. V marci tohto roku vydali debutový album Krútňava, ktorého skladby nosia prvky electro-art-popu, glitchu a množstva opisných metafor. Je veľmi sympatické, že texty, ktoré spieva Alex Lukáčová, sú v slovenskom jazyku. Najmä skladbu Pod povrch možno zaradiť za tie najmetaforickejšie a najsnovejšie.

Najväčším prekvapením a ešte väčším lákadlom pre návštevníkov Pohoda Dňa_FM bol koncert izraelskej kapely Lola Marsh. Dôkazom bolo preplnené Štúdio 5. Pre veľký záujem prísť na koncert – avšak kvôli kapacite Śtúdia 5, bol vstup limitovaný – usporiadatelia Pohody Dňa_FM sa rozhodli zorganizovať koncert v galérii, na prízemí Slovenského rozhlasu. Prvý z koncertov začal o 20.hod., druhý akustický o 21:20 hod..

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Bolo veľmi príjemné pozorovať daný koncert, pretože išlo o decentné spojenie indie folku s electro-popom. Prekvapili novým singlom She’s a rainbow, ktorá mala miestami prvky post-rocku. Zvlášť prekvapil aj výnimočný hlas speváčky Yael Shoshany Cohen, pretože mala síce tendenciu spievať vo vyšších polohách, no v nižších polohách sa jej zaujímavo chvel hlas. Lola Marsh odohrali veľmi príjemný, veľmi snový a veľmi priateľský hodinový koncert v Štúdiu 5. Publikum bolo tak očarené z atmosféry koncertu, že spievalo a zapájalo sa so sprievodnými vokálmi k interpretom.

Emotívny koncert Lola Marsch priniesol divákom niekoľko nečakaných zážitkov, ako spontánne objatia od speváčky, venovanie darčeku Michalovi Kaščákovi, či venovanie pesničky Nine, mladej dievčine sediacej v prvej rade, s ktorou sa speváčka Yael zoznámila pred dvoma rokmi na Pohode.

Keďže mnoho ľudí sa do Štúdia 5 nezmestilo, bola pripravená pre návštevníkov alternatíva. O 21. hod. mali na výber, či pôjdu na koncert slovinského experimentátora Lifecuttera, ktorý organizátorov Pohody presvedčil o svojich kvalitách na festivale Mente, alebo sa presunú do priestorov galérie Slovenského rozhlasu, kde Lola Marsh zahrajú akustický koncert, avšak len v zložení Yael a gitarista Gil Landau. Síce je pravda, že tento koncert bol podstatne kratší, avšak o to intímnejší. Pri poslednej skladbe Yael vyzvala publikum, aby sa objali. Publikum sa začalo smiať, preto vtipne dodala: „… a mlčte. Len dve veci: Objímte sa a mlčte!“ Následne zavolala všetkých divákov na pódium. Nasledovalo hromadné objatie a hmkanie refrénu.

0
Komentovať (0)