Foto: Flickr (James St. John)

Takýto minerál bolo doposiaľ možné objaviť iba v kozmickom priestore.

V Izraeli sa našiel minerál, ktorý sa podobá na zafír, no je tvrdší ako diamant. Netreba snáď podotýkať, že práve diamant je najtvrdším kameňom, aký na Zemi nájdeme. Teda mal by byť. Najnovší objav, o ktorý sa pričinili zamestnanci baníckej spoločnosti Shefa Yamim, dokazuje opak.

Banícke práce sa vykonávali v údolí Zevulun, neďaleko hory Mt. Carmel, ktorá sa týči na severe krajiny. Keď sa minerál našiel, bol zapustený v kuse zafíru. Neznáma skala dostala meno po svojej lokalite. Carmeltazit neskôr putoval na test hustoty, ktorý dokázal, že minerál je skutočne tvrdší ako diamant.

Geológovia aj verejnosť sú vo vytržení

Svojou chemickou kompozíciou a vzhľadom sa Carmeltazit ponáša na kamene, akými sú napríklad zafír alebo rubín, no nie je ako žiaden iný zafír, ktorý bol kedy na Zemi objavený. V skutočnosti bol zatiaľ podobný minerál identifikovaný iba v kozme. Napriek tomu bol tento klenot pochovaný v útrobách našej planéty.

Carmeltazit má čiernu farbu, ktorej odtieň sa pohybuje medzi zelenou a modrou či oranžovou a hnedou farbenou kombináciou. Vytvorený bol v dôsledku sopečných výbuchov. Stalo sa tak v kriedovom období v oblasti kamenného hrebeňa, v ktorého okolí bolo až štrnásť vulkanických vetracích otvorov. Najväčší kameň, ktorý tu bol doposiaľ objavený mal 33 karátov.

Wikimedia (William L. Griffin, Sarah E. M. Gain, Luca Bindi, Vered Toledo, Fernando Cámara, Martin Saunders and Suzanne Y. O’Reilly)

Izraelská spoločnosť sa rozhodla pomenovať minerál Carmelový zafír a tento názov bol odobrený aj Medzinárodným mineralogickým združením. Aj napriek tomu, že registrácia nových minerálov nie je niečo, čo by bolo vo svete geológie neslýchané, tento objav je skutočne šokujúci. Aj napriek tomu, že spoločnosť má v okolí hory vytipovaných pár miest, kde by mohla minerál ťažiť ďalej, stále Carmelový zafír zostáva väčšinou raritou ako diamant.

allthatisinteresting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy