Foto: Ilustračné (Pixabay)

Dobré ráno, je streda 27. marca a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Priaznivci teórie o plochej Zemi sa chystajú na plavbu k Antarktíde, ktorou chcú svetu otvoriť oči. Čo chcú dokázať?
  • Filmové novinky: talianska komédia Jednou nohou v base, dobrodružná dráma Arctic: Ľadové peklo, legendárna Disneyovka Dumbo, horor My oscarového režiséra Jordan Peeleho.
  • Pridajte sa k výzvam, ktoré pomôžu planéte. Aktuálne sú to #trashtag a #zlaskykslovensku.
  • Na Slovensku máme ako 13-tisíc km značených cyklotrás. Ktoré sa oplatí prejsť?

Predstavme si na chvíľu, že sme nikdy nechodili do školy, nikdy sme nesedeli na hodinách geografie ani fyziky a nemáme ani žiadne poznatky z týchto vedných odborov. Pri pozorovaní oblohy, dennej aj nočnej, a svojho okolia sa potom prirodzene núka jednoduchá myšlienka. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že Zem je rovná doska, navyše nepohyblivá a všetky vesmírne telesá sa pohybujú okolo nej po nebeskej klenbe. Slnko, Mesiac, hviezdy aj iné planéty obiehajú okolo plochej Zeme, ktorá by pokojne mohla byť centrom vesmíru. Geocentrizmus a teória plochej Zeme boli kedysi prirodzeným dôsledkom toho, čo o svete a vesmíre naši predkovia vedeli.

Foto: Predstava plochej Zeme (Orlando Ferguson [Public domain], via Wikimedia Commons)

Od geocentrizmu k heliocentrizmu – od dosky ku guli

Tomu, že Zem je plochá kedysi dávno verili azda všetky civilizácie. Staroveký Orient, hinduistický svet, čínska kultúra, severské národy aj pôvodné predkolumbovské ríše Ameriky. V starovekom Grécku však učenci postupne začali odhaľovať pravdu o skutočnom tvare našej planéty. Už v 5. storočí pred naším letopočtom učenci takzvanej Pytagorejskej školy vedeli, že Zem nie je plochou doskou, ale podobne ako iné vesmírne objekty má tvar gule.

V antickom období sa tento názor postupne rozšíril a to aj vďaka dôkazu Aristotela, ktorý si všimol, že pri zatmení mesiaca vrhá Zem kruhový tieň. Erasthotenes už v treťom storočí pred Kristom dokázal s pomocou starogréckej matematiky vypočítať obvod našej planéty s odchýlkou len 5%. Predstava guľatej planéty sa postupne ukorenila, geocentrizmus v 16. storočí poprel Mikuláš Koperník teóriou heliocentrizmu, ktorú neskôr zdokonalil a upravil Johaness Kepler, ktorý napísal tri pohybové zákony nebeských telies.

Úplné zatmenie mesiaca v argentínskom Buenos Aires 21. januára 2019
Úplné zatmenie mesiaca v argentínskom Buenos Aires 21. januára 2019. Foto: TASR/AP

Vznik FlatEarth „Biblie“

V polovici 19. storočia sa však objavil Samuel Rowbotham a jeho kniha Zetetická astronómia. V nej ignorujúc tisícky rokov poznania ľudstva Zem opísal ako ako plochý disk, ktorého centrum je severný pól, okolo ktorého sú rozmiestnené jednotlivé kontinenty. Hranu disku tvorí po celom obvode ľadová hradba, ktorú poznáme ako Antarktídu.

Podľa Rowbothama je slnko žiarivou guľou s priemerom asi 50 km, ktorá putuje po nebeskej oblohe a osvetľuje tú časť disku, kde je práve deň. V roku 1849, kedy Zetetická astronómia vyšla, o ňu zakopol málokto. V roku 1956 však Samuel Shenton zakladá takzvanú Flat Earth Society, ktorá sa hlási k Rowbothamovmu odkazu a ktorá za viac ako polstoročie získala po celom svete ohromné množstvo priaznivcov.

Foto: Predstava plochej Zeme (Trekky0623 at English Wikipedia („I made this map myself“) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Čomu veria Flat Eartheri?

Teória plochej Zeme sa v posledných rokoch stala asi najobľúbenejšou a jednou z najmedializovanejších konšpiračných teórii súčasnosti a veľa priaznivcov si našla aj na Slovensku. V minulosti sme vám na našom portáli priniesli rozhovor so zakladateľkou Flat Earth Slovensko Michaelou Ouzkou. Čomu teda priaznivci plochej Zeme veria? Základom pre teóriu je Rowbothamova Zetetická astronómia a teda, že Zem je plochý disk kruhového tvaru, ktorého okraj tvorí ľadová bariéra zvaná Antarktída.

Michaela v našom rozhovore tvrdí, že ľadová bariéra v skutočnosti nie je koniec disku, akurát náš svet oddeľuje od ďalších doposiaľ neznámych kontinentov, iných svetov a cudzích civilizácií. Buďme teda na malý moment ohľaduplní a rozhodnime sa jej veriť. Aké argumenty nám ponúka? Opäť len ďalšie šialené teórie o jezuitskom sprisahaní, ktoré nás už 500 rokov zavádza o skutočnej pravde. Začalo to jezuitom Koperníkom, pokračovalo jezuitom Darwinom až nakoniec prišiel azda najväčší jezuit Newton.

Expedícia, ktorá otvorí oči

A prečo sa v dnešnom podcaste vlastne tzv. flat eartherom venujeme? Magazín Forbes vo svojom článku informoval o tom, že majetnejší priaznivci teórie plochej Zeme plánujú raz a navždy zmyť všetky pochybnosti o ich pravde. Jay Decasby pre Forbes potvrdil, že komunita flateartherov plánuje námornú plavbu popri Antarktíde, ktorou chcú dokázať, že ľadová krajina neleží na južnom cípe guľatej planéty, ale v skutočnosti obkolesuje nami známy svet ležiaci na kruhovom disku.

Predstava plochej Zeme
Foto: Antarktické pobrežie (Unsplash)

Celé to má jediný háčik. Antarktický zmluvný systém z roku 1961 vyhlasuje, že Antarktída nepatrí žiadnemu štátu, ale všetkým a jej hlavným účelom je vedecký výskum. Flat Eartheri medzinárodné zmluvy kritizujú, pretože obmedzujú súkromné plavby popri pobreží krajiny večného ľadu a plavbu povoľujú len pre výskumné účely po získaní potrebného povolenia. Priaznivci teórie plochej Zeme by však podľa nášho názoru toto povolenie získať mali. Raz a navždy by sa tým vyriešilo množstvo problémov a jednu z najzbytočnejších konšpiračných teórii by sme mohli konečne hodiť do koša.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Uložiť článok

Najnovšie články