foto: TASR/AP

Na území našej krajiny tak registrujeme 1 667 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

V pondelok na nový koronavírus otestovali 784 ľudí, 2 testy boli pozitívne. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Počet ľudí pozitívnych na toto ochorenie tak vzrástol na číslo 1 667. Laboratóriá celkovo otestovali už vyše 209-tisíc vzoriek. Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 28 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19.

V pondelok sa z ochorenia nevyliečil nikto, evidujeme tak stále 1 464 vyliečených.

WHO vyšle do Číny tím s cieľom vyšetriť pôvod koronavírusu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyšle na budúci týždeň do Číny svoj tím s cieľom vyšetriť pôvod nového koronavírusu SARS-CoV-2. Informoval o tom v pondelok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorého citovali agentúry Reuters a AFP.

„Poznať pôvod vírusu je veľmi, veľmi dôležité,“ povedal a vyjadril nádej, že vyslaný tím pomôže pochopiť, ako sa vírus začal šíriť. Vyšetrovanie pôvodu vírusu žiadajú Spojené štáty, ktoré patria k najväčším kritikom WHO, pripomína Reuters.

WHO v pondelok takisto vyhlásila, že šesť mesiacov od prepuknutia nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 je pandémia stále ešte ďaleko od ukončenia. To najhoršie podľa WHO „ešte len príde,“ uviedla agentúra AFP.

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, foto: TASR/AP

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii povedal, že pred šiestimi mesiacmi si nikto ani nedokázal predstaviť chaos spôsobený novým vírusom, ktorý zasiahol náš svet a životy.

„Všetci však chceme, aby sa to už skončilo. Všetci chceme, aby naše životy pokračovali,“ povedal. Dodal však, že krutá realita – s aktuálnym celosvetovým počtom desať miliónov nakazených a pol milióna úmrtí – sa k svojmu koncu ešte ani zďaleka nepribližuje.

„Aj keď mnohé krajiny dosiahli istý pokrok, celosvetovo pandémia ešte len naberá rýchlosť,“ povedal a v súvislosti s nasledujúcimi mesiacmi zdôraznil potrebu húževnatosti, trpezlivosti, pokory a štedrosti.

„Stratili sme už veľa – nemôžeme však stratiť nádej,“ povedal. Pandémia podľa šéfa WHO ukázala tú najlepšiu i najhoršiu stránku ľudstva: dobrotu a solidaritu, ale aj dezinformácie a politizovanie celej záležitosti.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )