Foto: AnonymousUnknown author / Soviet investigators / Public domain

Djatlovova výprava skončila brutálnou smrťou 9 mladých ľudí.

Incident v pohorí Ural sa odohral ešte 2. februára v roku 1959, dlhé roky však naháňal hrôzu aj tým najskúsenejším vyšetrovateľom. Incident bol opradený mnohými záhadami, nikto nevedel prísť na to, čo sa vlastne počas osudnej výpravy odohralo a čo pripravilo o život 9 ľudí. Ruské úrady však tvrdia, že po rokoch pátrania sa im záhadu konečne podarilo rozlúštiť, informoval o tom web LAD Bible.

Desiatky rokov sa nedarilo zistiť, čo zapríčinilo smrť 9 ľudí

Djatlovova výprava patrí medzi incidenty, ktoré vyvolávajú hrôzu ešte aj dnes. Zomrelo počas nej 9 ľudí. Utrpeli príšerné zranenia, niektorí mali roztrieštené lebky, polámané končatiny, poranený hrudník, iným zas chýbali oči a jazyk. Navyše, niektorí účastníci výpravy boli nájdení v snehu takmer nahí, len v ponožkách a v spodnej bielizni. Desiatky rokov sa však úradom nedarilo zistiť, čo poranenia a smrť zapríčinilo.

Foto: Profimedia

Vznikol tak priestor na desiatky konšpiračných teórií, ktoré sa stali aj námetom filmov (napríklad Záhada Hory mŕtvych z roku 2013). Sovietski vyšetrovatelia tvrdili, že skupina deviatich členov výpravy unikala pred neznámou silou, iní sa nazdávali, že ich zabila lavína. Objavili sa však aj tvrdenia, že členov výpravy zabili mimozemšťania, či dokonca mýtická bytosť Yeti. Súčasťou ďalších príbehov je zas KGB či americká armáda.

Zabilo ich skutočne podchladenie?

Ako však informuje portál LAD Bible, zdá sa, že sa záhadu podarilo vyriešiť. Podľa ruskej generálnej prokuratúry sa za skazou neskrývajú mimozemšťania ani KGB, ale obyčajná hypotermia. Zástupca náčelníka generálnej prokuratúry, Andrej Kurjakov prehlásil, že členom výpravy v stane hrozilo, že ich zasype lavína.

Foto: Profimedia

Zo stanov preto ušli, aby si zachránili životy, stal sa však pravý opak. Viditeľnosť bola podľa ruských úradov zlá a došlo k prudkému zhoršeniu poveternostných podmienok. Členovia výpravy preto nevedeli nájsť cestu späť k stanom. Aj keď sa im podarilo založiť oheň, podľa úradov zomreli na následky podchladenia, keďže v osudnú noc mala teplota dosahovať -40° C až -45° C.

Názory na to, čo sa odohralo sa však stále líšia. Kým podľa Kurjakova členovia výpravy nepodľahli panike a urobili všetko správne, iní tvrdia, že ušli v panike a po snehu utekali viac ako kilometer. Je preto otázne, či vysvetlenie, ktoré ponúkla generálna prokuratúra zastaví príval konšpiračných teórií alebo naopak, spustí lavínu ďalších. V každom prípade, ruská generálna prokuratúra už považuje tento prípad za uzavretý.

LADBible
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )