Foto: TASR - Pavel Neubauer

Rezort zdravotníctva uvádza informácie na pravú mieru.

Po úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou na ochorenie COVID-19 sa treba okamžite izolovať. Otestovať sa dáva až po ôsmich dňoch. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. 

Zároveň však pre človeka, ktorý prišiel do úzkeho kontaktu s pozitívnym na covid začína 14-dňová karanténa. Rezort zdravotníctva uviedol ucelené informácie na svojej stránke na Facebooku. Po kontakte sa má človek doma izolovať, prihlásiť sa na PCR testovanie a na 8. deň od kontaktu podstúpiť test.

Povinná 14-dňová karanténa

Pri vypĺňaní formuláru je potrebné uviesť, že ste boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, resp. príznaky ochorenia ak sa u vás objavili.

Povinná karanténa začína od momentu, kedy sa dozviete, že ste boli v úzkom kontakte s niekým s pozitívnym na ochorenie. Dôležité ale je, že karanténa vám trvá celých 14 dní a to aj napriek tomu, že výsledok vášho testu bude negatívny.

☝️ AK STE BOLI V ÚZKOM KONTAKTE S COVID POZITÍVNYM ČLOVEKOM, CHOĎTE NA TEST PO ÔSMICH DŇOCH

Po kontakte s pozitívnou…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 23. februára 2021

U ľudí bez príznakov karanténa trvá 14 dní aj v prípade, že podstúpia testovanie s negatívnym výsledkom. V prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia počas doby 14 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár. Aj miernejšie zdravotné komplikácie je nutné konzultovať so svojím lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

Za úzky kontakt sa podľa ministerstva považujú osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti či na pracovisku. Ďalej môže ísť o osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár, alebo v blízkosti ktorej ste kašľali a kýchali, prípadne s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu. Rovnako ide o človeka, s ktorým ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov alebo osoby, ktoré cestovali s vami v aute či sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )