Foto: TASR/AP

V niektorých krajinách je potrat ilegálny, a to aj v prípade, ak k nemu došlo samovoľne.

Aktivisti v El Salvadore sa búria a upozorňujú, že takáto situácia môže čoskoro nastať aj v ďalších krajinách. Súd totiž obvinil ženu z vraždy a vymeral jej 30 rokov za mrežami po tom, čo prišla o dieťa.

Súd ju obvinil z vraždy

Akoby nestačilo, že prišla o dieťa, súd v El Salvadore rozhodol, že to bola vražda. Žena si tak bude musieť odpykať trest vo výške 30 rokov. Ako informuje portál The Guardian, aktivisti dvíhajú varovný prst a upozorňujú, že podobné nezmyselné zákony sa môžu čoskoro týkať žien aj v ďalších krajinách v Amerike.

Žena, ktorá je známa pod menom Esme, bola odsúdená v pondelok. Za mrežami však už sedí takmer dva roky. Bola zatknutá po tom, čo vyhľadala lekársku pomoc vo verejnej nemocnici. Ide o zničujúci krok vzad po tom, čo aktivisti už roky poukazujú na nezákonnú kriminalizáciu žien, ktoré trpia počas tehotenstva náhlymi závažnými ťažkosťami.

Foto: TASR/AP

Po strate dieťaťa sa ocitli za mrežami desiatky žien

Paula Avila-Guillen, právnička v oblasti ľudských práv upozorňuje, že ku kriminalizácii žien dochádza najmä v krajinách Latinskej Ameriky, avšak nielen v tých. Ženy, ktoré prišli o dieťa, musia pred súdom dokazovať, že potrat nebol spôsobený zámerne. Často však na to nemajú potrebné prostriedky alebo im jednoducho nikto neverí.

Každá jedna zo žien, ktorá si prešla náročným obdobím, akým je strata dieťaťa, by podľa Avila-Guillenovej namiesto kriminalizácie mala mať nárok pokúsiť sa vybudovať si život nanovo. Za posledných 20 rokov bolo v El Salvadore podobným spôsobom za vraždu odsúdených najmenej 180 žien. Od decembra sa 8 z nich podarilo oslobodiť.

0
Uložiť článok
Komentovať