Ilustračná foto: pexels

Búrky zasiahnu najmä oblasť hôr.

V niektorých okresoch, najmä západného Slovenska, sa počas uplynulej noci príjemne ochladilo. Dnes sa však opäť vrátia horúčavy. Podľa iMeteo budú ale menej plošné a okrem tepla sa treba pripraviť aj na búrky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bude horúco a búrlivo

„Počasie v našej oblasti aktuálne ovplyvňujú dva výrazné tlakové útvary. Po zadnej strane tlakovej výše k nám prúdi od juhozápadu mimoriadne teplý vzduch a zároveň sa nad našou oblasťou vlní studený front,“ vysvetľuje portál.

Súhra týchto okolností spôsobila, že sme včera na Slovensku zaznamenali plošné a výrazné horúčavy. Tie prekonali hranicu +37 °C. Zároveň v noci dorazili búrky, ktoré na západné Slovensko priniesli mierne ochladenie.

Výstrahy pred teplom

Dnes je pred nami ďalší horúci deň, extrémy potrápia najmä východné Slovensko. Ortuť v teplomeroch bude ukazovať viac ako +35 °C, najteplejšie bude v okresoch Trebišov a Michalovce.

Príjemnejšie teploty možno očakávať na severe stredného Slovenska, kde nad +30 °C teploty stúpnu len výnimočne. Na západnom Slovensku sa najvyššie teploty vyšplhajú na +35 °C, píše TASR.

Vo viacerých okresoch, najmä na juhu Slovenska, platia vo štvrtok poobede výstrahy pred vysokými teplotami. Prvostupňová výstraha je vydaná aj pre okresy Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Levice, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.

Druhý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí od 13.00 h vo väčšine Košického kraja a v okresoch Krupina, Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Komárno, Levice, Nové Zámky a Dunajská Streda. Rovnako v okresoch Humenné a Vranov nad Topľou. Teploty sa tu môžu vyšplhať na 35 až 37 stupňov Celzia.

Prvostupňová výstraha je vydaná od 13.00 h vo väčšine Prešovského a Bratislavského kraja, ako aj v okresoch Banská Štiavnica, Detva, Poltár, Zvolen, Žarnovica, Gelnica, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Galanta, Hlohovec, Piešťany a Trnava. Tu môže maximálna teplota vzduchu dosiahnuť až 34 stupňov Celzia. Výstrahy pred teplom platia do 18.00 h.

Hrozia aj búrky

V porovnaní so včerajškom nás však čaká oveľa väčšia búrková aktivita. Stojí za tým prítomnosť už spomínaného studeného frontu, vlhkejšieho vzduchu, ktorého labilizácia zapríčiní popoludňajšiu tvorbu kopovitej oblačnosti a následnú tvorbu búrok.

Tie podľa iMeteo zasiahnu oblasť hôr na rozmedzí stredného a východného Slovenska.

„Dnešné búrky môžu byť veľmi nebezpečné, nakoľko v jadrách búrok nie je vylúčený výskyt väčších krúp, no oveľa nebezpečnejšia bude statickosť búrok. Búrky sa budú pohybovať pomaly, čo hrozí prívalovými zrážkami,“ upozorňuje portál.

Uložiť článok

Najnovšie články