Foto: Unsplash

Veľký čínsky múr je ikonou, ktorú ročne navštívia tisícky turistov.

Koronavírus ovplyvnil aj turizmus, Čína však už od prísnych opatrení pomaly upúšťa. Napríklad, Veľký čínsky múr bol pre turistov neprístupný dva mesiace, 24. marca však bol opäť otvorený. Netrvalo ale dlho a turisti ho už stihli poškodiť.

Ako informuje portál CNN, Veľký čínsky múr je opäť sprístupnený ešte len niekoľko dní, turisti však už dokázali, že si ikonickú pamiatku príliš necenia. Poškodzovanie pamiatky sa podarilo zachytiť aj bezpečnostným kamerám, úrady sa preto rozhodli zakročiť. Počnúc 6. aprílom platia prísne pravidlá, ktorých cieľom je turistov od vandalizmu odradiť, pričom ako vandalizmus sa vníma akékoľvek zámerné poškodenie pamiatky, vrátanie vyrytia svojho mena či iných znakov do povrchu múra.

Foto: Unsplash/ Bruce Rottgers

Vandalov zapíšu na čiernu listinu

Turisti, ktorí Veľký čínsky múr akokoľvek poškodia, budú zapísaní na čiernu listinu a tá bude pravidelne uverejňovaná. Cieľom úradov je vytvoriť sociálny nátlak a využiť ho nielen ako formu trestu, ale aj prevencie. Navyše, ak sa vandalovo meno ocitne na čiernej listine, v budúcnosti by mohol mať problémy v prípade, ak by sa opäť rozhodol pamiatku navštíviť. Úrady však zatiaľ nešpecifikovali, aké obmedzenia sa budú vandalov týkať.

Navyše, uvažuje sa aj nad tým, že vandalovi bude zakázaný vstup do iných pamiatok v danej oblasti. Turizmus už vďaka pandémii koronavírusu aj tak utrpel poriadnu ranu, vyčíňanie vandalov preto nebude tolerované. Čiernu listinu nezavádzajú úrady prvýkrát, k podobnému kroku sa uchýlili v prípade necivilizovaných účastníkov každoročného festivalu Qingming.

CNN
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )