Ilustračné foto: ommons.wikimedia.org (ESA/Hubble, M. Kornmesser)

Objav "superzeme" K2-18b môže byť zlomovým objavom v dejinách ľudstva. Našli sme druhý domov?

Vede sa v poslednej dobe darí. Prieskum vesmíru ide míľovými krokmi a s prelomovými objavmi akoby sa roztrhlo vrece. Len prednedávnom sme vás informovali o planéte Ross 128b, ktorá môže byť naším druhým domovom. Avšak nie je jediná. Vedci objavili totiž to ďalšieho kandidáta vhodného pre život. Je ním planéta K2-18b.

Článok pokračuje pod videom ↓

O tejto planéte majú bohužiaľ vedci len chabé informácie, no úspech z tohto objavu, ktorý môže byť novou nádejou pre ľudstvo, je obrovský. K2-18b, exoplanéta, ktorá má pevný povrch, má podobné vlastnosti ako naša Zem. Keďže jej povrch je tvorený skalami, je tu veľký predpoklad i na to, že by sa na nej mohla udržať aj voda. A ak by tam bola voda, bol by tam možný život aj v takej podobe, aká je známa každému z nás.

Nová nádej pre ľudstvo



Túto exoplanétku síce vedci zaznamenali už pred dvoma rokmi, no až teraz ju začali skúmať trošku bližšie. K2-18b však nie je sama. Okolo nej sa nachádza ešte jedna exoplanéta, ktorá je však horúca, a tak nie je vhodná pre život.

K2-18b sa nachádza v orbite červeného trpaslíka K2-18, ktorý sa postaral o jej gravitáciu. Prvé informácie o tejto planétke zverejnil tím Európskeho južného observatória v Mníchove. Samozrejme, tento sused je od nás vzdialený pomerne ďaleko. Od našej planéty ho delí 111 svetelných rokov, čo je oveľa viac, než planétka Ross 128b, z ktorej objavu sme sa tešili pred pár týždňami.



Ak vás zaujíma, ako sa dá také niečo objaviť, máme pre vás zopár informácií. Na skúmanie exoplanét sa používa systém HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), ktorý sa nachádza v čílskom observatóriu La Silla. Analyzované údaje si vedci môžu navzájom zdieľať prostredníctvom internetu. A čo je na tomto zariadení zvláštne? HARPS dokáže s veľkou presnosťou zmerať rýchlosť radiácie hviezdy. Pomocou nej vedia vedci určiť, či na ňu nevplýva svojou radiáciou nejaká planéta. Ak áno, objav novej planéty je na svete.

 K2-18b, exoplanéta, ktorá sa určite dostane do učebníc



Ako sme už spomínali, vedci majú o planéte zatiaľ len minimum informácií. Okrem toho, že na planéte je možný život, má skalnatý povrch a je na nej gravitácia, je jej teplota ešte znesiteľná. Dosahuje v priemere síce len -1 °C, ale i to sa možno bude dať nejako ovplyvniť. Je až 2,25-krát väčšia, ako naša Zem, pričom jej hmotnosť presahuje 6 až 10-krát. Doba obehu okolo hviezdy trvá 33 dní, čiže jeden rok na planéte je len o niečo dlhší, ako jeden rok u nás, na Zemi. Výskum planéty vedcom síce ešte zaberie veľa času, ale to nie je podstatné. Dôležité je, že pre ľudstvo sa otvárajú nové možnosti, kde je možný život.

Pozri aj: Vedci poslali signál do ďalekého vesmíru a zo vzdialenosti 21 miliárd kilometrov prišla odpoveď

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články