Foto: Pixabay/Youtube

Jedenie placenty bolo doteraz považované za zbytočné. Podľa najnovšej správy však môže byť aj veľmi nebezpečné.

Medzi celebritami koluje veľmi zvláštny trend – po pôrode zjesť svoju vlastnú placentu. Urobili to Kim a Kourtney Kardashian, rovnako aj herečka January Jones. Napriek tomu, že neexistuje žiadny vedecký fakt, ktorý podporil túto myšlienku, na Youtube nájdete množstvo videí, na ktorých vám ľudia ukážu, ako si čo najlepšie pripraviť placentu, to znamená uvariť si ju alebo z nej pokojne urobiť aj milkshake. 

Našli by ste aj mužov, ktorí ju zjedli, napríklad si z nej urobili tacos. Na stránke Amazonu sa dokonca objavila aj kniha s názvom 25 receptov z placenty – Ľahké a vynikajúce recepty z placenty! Podľa recenzií sú vraj výborné. Pre tých ľudí, ktorí by placentu chceli zjesť bez akejkoľvek prípravy podľa receptov, existujú aj firmy, ktoré vám ju pripravia do formy kapsuly a zjete ju tak ako klasickú tabletku (znova bez akéhokoľvek dôkazu o tom, že je to zdraviu prospešné).

Centrum pre kontrolu chorôb a ich prevenciu (CDC) do celého prípadu zrejme vnieslo trochu svetla. CDC vydalo správu, v ktorej sa píše, že jedenie placenty je nie len nezmyselné, ale môže dokonca ublížiť vášmu dieťaťu. Placentové kapsule totiž zrejme spôsobili infekciu dieťaťa z Portlandu v Oregone. Matka si totiž nechala z jej placenty urobiť tabletky. Na to, aby ich dokázali vyrobiť, museli vziať placentu, vyčistiť ju a vysušiť, potom ju rozomlieť a vložiť do kapsuly. Keď ich matka začala brať, dieťa ochorelo a lekári nedokázali prísť na to, čo s dieťaťom je.

Prišli na to až v momente, keď sa dozvedeli, že matka si pri pôrode vypýtala placentu. Po otestovaní tabletiek zistili, že v placente sa nachádza infekčná baktéria. Je možné, že spoločnosť, ktorá placentu spracovávala, ju nezahriala dostatočne, aby zabila všetky baktérie. Našťastie dieťa po nasadení antibiotík prežilo, no risk z jedenia placenty naďalej pretrváva.

CDC sa snaží varovať matky, aby to nerobili, pretože neexistujú žiadne záznamy, ktoré by potvrdzovali teóriu, že placenta je zdraviu prospešná. „Požívanie placenty bolo v poslednej dobe povýšené na niečo, čo má matkám po pôrode pomôcť s psychickými a zdravotnými problémami, hoci žiadne vedecké základy táto teória nemá.

Pozri aj: Čínska vlogerka sa otrávila v priamom prenose. Aloe vera si pomýlila s jedovatou rastlinou a skončila v nemocnici

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)