Ilustračné foto: Army.mil/pxhere

Namiesto písanie svojich titulov na chodníky, vysádzajú pred univerzitu stromy.

Počas náročného štúdia, predovšetkým cez skúškové, sa motivujeme tým, že raz sa na univerzitný chodník “vyryjú” naše mená spolu s tak ťažko získaným titulom. Zdá sa však, že niektorí študenti sa pozerajú ešte ďalej. Vysádzajú stromy pri svojej univerzite, ktoré tam budú rásť aj niekoľko storočí. Zanechávajú po sebe nie len dlhú spomienku, ale aj výnimočný odkaz. 

Zatiaľ čo študenti v Pakistane musia vysadiť počas svojho štúdia najmenej 10 stromov, aby mohli úspešne ukončiť svoje štúdium, slovenskí študenti sa to rozhodli robiť dobrovoľne. Ekonomická univerzita v Bratislave ponúka svojim študentom možnosť vysadiť si na pamiatku vlastný Strom kariéry – Strom absolventov.

Projekt vznikol ako nápad Centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou v roku 2017. Chceli sme založiť tradíciu výsadby stromov namiesto maľovania na nové chodníky, ktoré univerzitu stáli nemalé financie. Zároveň sme tak dali absolventom možnosť niečo univerzite vrátiť za roky, ktoré tu strávili. Oslovili sme teda Záhradné centrum Kulla, či by nám vedelo poradiť s výberom trvácnych stromov, pri ktorých je potrebná minimálna starostlivosť. Vybrali sme 5 stromov, ktoré sa najviac približovali tým, ktoré už v areáli univerzity sú. Študenti – absolventi si potom spomedzi nich vybrali,“ povedal pre Startitup vedúci oddelenia Centra komunikácie Miroslav Horňá.

Projekt ocenili aj iné organizácie, napríklad Záhradné centrum Tureň.

Podľa univerzity bol podnetom tejto aktivity význam stromu v živote človeka, ktoré produkujú životodárny kyslík. „Naši environmentalisti sa rozhodli urobiť prvý krok k zachraňovaniu Zeme. Zároveň so zasadením stromu, umiestnili vedľa neho plaketu s menným zoznamom čerstvých absolventov a uvedenými hodnotami vyprodukovaného kyslíka a oxidu uhličitého. Túto tradíciu sa rozhodli zaviesť ako motiváciu pre ďalšie absolvujúce ročníky a vyjadriť tak originalitu, jedinečnosť a kreativitu mladých ľudí, ktorí ešte len začnú rozvíjať a využívať svoj potenciál.“

Absolventi Environmentálneho manažérstva chceli takýmto spôsobom vyzvať ostatných študentov, aby sa pripájali s každoročným sadením nového stromu. Postupne  by mali spolu  vytvoriť alej symbolizujúcu „Zelenú univerzitu“.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )