TASR – František Iván

Po zasadnutí Pandemickej komisie sa objavila nová petícia za zachovanie svadieb do 150 ľudí.

Pandemická komisia zasadala ešte v piatok. Minister zdravotníctva Marek Krajčí avizoval nové opatrenia, od 1. októbra sa obmedzuje aj počet hostí na svadbe.

Od 1. októbra dostali stopku aj hromadné podujatia na Slovensku. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí. V bratislavskom kraji toto nariadenie platí už od dnes, 14.9.2020.

Petícia za zachovanie svadieb

Foto: pixabay

Mnohým sa opatrenia odborníkov nepáčia. Pandémia trvá už niekoľko mesiacov, neustále bojujeme s dezinformačnou kampaňou, ľudia nechcú nosiť rúška a keď im nariadenia obmedzujú ich bežné aktivity, spisujú sa petície. Petíciu na podporu zachovania svadieb do 150 hostí podpísalo doteraz viac ako 20-tisíc signatárov. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke Peticie.com.

Opatrenia vraj stačia

„Touto petíciou žiadame premiéra Slovenskej republiky, hlavného hygienika a všetkých, ktorí rozhodujú o protipandemických opatreniach na území SR, aby prehodnotili svoj zámer od 1. októbra zakázať svadby nad 30 ľudí. Máme za to, že za dodržaní určitých nariadení (častá dezinfekcia priestorov, dezinfekcia rúk, prekrytie horných dýchacích ciest počas sobáša) dokážeme zmenšiť riziko prenosu nákazy,“ uvádzajú organizátori petície.

Foto: TASR – František Iván

Petičiari zdôrazňujú, že na svadbe sa zúčastňujú rodinní príslušníci a priatelia, ktorí sú v kontakte aj v bežné dni. „V neposlednom rade sa nám, budúcim manželom, manželkám a svadobným dodávateľom nepáči, že prichádzame kvôli takýmto nariadeniam o nemalé peniaze a v konečnom dôsledku aj o prácu, čo spôsobuje, že sa dostávame do zlej životnej situácie. Chápeme situáciu a urobíme na svojich svadbách všetko pre bezpečnosť ľudí. Žiadame, aby sa svadby, ktoré sme tak dlho plánovali a chystali, mohli uskutočniť s hosťami do 150 ľudí, prípadne aspoň 100 ľudí,“ dodali organizátori.

Rúška nie sú ochotní nosiť všetci

Je však otázne, či sú opatrenia naozaj dostačujúce. Na svadbách sa často stretnú rodiny a známy  viacerých kútov Slovenska, rovnako aj zo zahraničia. Po nejakom čase už rúška idú dole, pretože si zrejme nikto z nás nevie predstaviť komplet celú svadbu v rúšku, najmä, ak sa ochladí a budú sa organizovať najmä v interiéroch. Epidemiológovia sa rozhodujú na základe aktuálnej situácie a jej vývoja. Rovnako aj najnovší prieskum agentúry Focus ukázal, že tretina Slovákov nie je ochotná nosiť rúška. 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )