Ilustračná foto: TASR/AP Photo (Alvaro Barrientos)

Svet je zaujímavý aj vďaka tomu, že existujú rôznorodé kultúry, pričom každá má vlastné návyky a tradície.

Niektoré tradície sú však pre iné národy nepochopiteľné. Napríklad, mnohí nechápu slovenskú Veľkú noc, iní zas odsudzujú moslimskú slávnosť Ashura, počas ktorej sa veriaci zámerne režú a bičujú. Medzi čoraz viac kritizované tradície však patria aj slávne španielske býčie zápasy.

Matador neľútostne bodal býka do hlavy

Ako informuje portál Daily Mail, PETA nedávno uverejnila video, ktoré nie je pre slabšie povahy. Na záberoch je totiž vidieť, ako matador neľútostne bodá býka do hlavy. Krvavý zápas sa odohral ešte v septembri na severe Španielska v Bilbao a aj keď zviera ležalo ranené na zemi, matador nemal zľutovania a opakovane mu nožom prepichoval lebku. Aj keď ide o tradíciu, je zarážajúce, že divákom neprekážalo dívať sa na to, ako sa z hlavy vydeseného zvieraťa valí krv.

Video trvajúce 45 sekúnd je ukážkou toho, aké sú býčie zápasy kruté a organizácia PETA ho uverejnila v nádeji, že dôjde v dohľadnej dobe k ich zakázaniu. Aktivisti dokonca napísali list aj španielskemu predsedovi vlády Pedrovi Sanchezovi, ktorý bol opäť zvolený do funkcie len minulý týždeň. V liste ho prosia, aby zakročil a býčie zápasy zakázal.

Ide totiž o mimoriadne krutú zábavku a ročne rukami matadorov umrú stovky býkov. Matador na zviera útočí zvyčajne na vlastných nohách, niekedy však sedí na koni a býka kopijou a inými predmetmi uháňa dovtedy, kým zviera nie je celkom vyčerpané. Keď už býk ďalej nemôže, matador ho zabije, ubodá ho dýkou alebo mečom. Smrť však nie je rýchla, zvieratá umierajú pomaly a v krutých bolestiach.

PETA vyzýva vládu, aby býčie zápasy zakázala

PETA bojuje nielen proti býčím zápasom, ale aj proti každoročne sa opakujúcemu behu s býkmi v Pamplone. Zvieratá sú za pomoci elektrického šoku vyhnané do ulíc, kde utekajú davom kričiacich ľudí. Zranení sú neraz nielen ľudia, ale najmä zvieratá. Tie sa totiž v stave paniky často pošmyknú a narazia do stien, následkom čoho si dolámu kosti. Tie isté býky, ktoré sú vypustené do ulíc, sú zvyčajne neskôr zabité v býčích zápasoch.

Našťastie, čoraz viac ľudí si uvedomuje, že tradícia nie je zámienkou k tomu, aby boli zvieratá týrané pre zábavu. Stovky miest naprieč Španielskom postupne zavádzajú zákaz býčích zápasov. Navyše, štatistiky vykonané spoločnosťou Ipsos Mori ukazujú, že tieto udalosti navštevuje každým rokom menej turistov a až 80 percent miestnych obyvateľov je proti tomu, aby krutá tradícia pokračovala.

Daily Mail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )