foto: Parkour Meeting Banská Bystrica

/ 0 / Ľuboš Belko
Parkour sa v priebehu rokov vyšvihol do výšin veľkej popularity. Nielen mladí ľudia čoraz viac inklinujú k tomuto športu, ktorý je z veľkej časti aj životný štýlom.

V minulosti bol parkour opisovaný ako atletická disciplína, ktorá sa väčšine neinformovaných ľudí spájal práve s vandalizmom a problémovými občanmi. Opak je však pravdou i keď prvý dojem môže byť zmiešaný, rozhodne netreba súdiť niečo, čo nepoznáme. Organizáciu, ktorá sa tomuto športu venuje vo veľkom, máme aj v samotnom srdci Slovenska, v Banskej Bystrici. Dobrovoľníci, členovia a organizátori každoročne opakujú v tomto meste najväčšie, medzinárodné parkourové stretnutie v našich končinách, ktoré sa nesie v duchu tejto atletickej disciplíny a dobrej nálady. Viac o Parkour Meetingu nám povedal jeden zo spoluorganizátorov, Jakub Forgács.

Parkour Meeting BB

Ako už bolo spomenuté, práve vďaka nízko informovanej verejnosti bol Parkour mnohokrát odsudzovaný, samozrejme, dnes je už tomu inak, no určite nie je na škodu priblížiť si podrobnosti. „V Banskej Bystrici, kde pôsobíme a vedieme aj pravidelné a bezplatné tréningy už niekoľko rokov, sú už podľa môjho názoru ľudia dostatočne informovaní a vedia naše aktivity aj oceniť,“ hovorí Jakub. Organizácia bola taktiež ocenená ako Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom a taktiež získala ocenenie „Srdce na dlani„.

Parkour Meeting BB

S poškodzovaním prostredia teda určite táto aktivita, ako aj jej prívrženci, nemajú nič spoločné. Pritrafia sa však rôzne prípady, kedy verejnosť stále dokáže odsudzovať mladých ľudí s túžbou hýbať sa a rozvíjať sa. Mnohí ľudia z okolia vinia parkouristov za množstvo smetí v ich okolí. „Ako parkouristi sa držíme hesla „nezanechaj stopu“ a často sami upratujeme okolie miest, kde trénujeme. Každú jar robíme aj spoločné brigády.“ Okrem toho, že bystrickí parkouristi prejavujú veľký záujem o svoje okolie, nie je tomu inak ani v prípade práce na sebe samých. „V zime sa zameriavame na kondičné a silové cvičenia, v lete viac využívame nadobudnutú silu na tréning skokov.“ Jakub tiež prezradil niečo viac o komunite, v ktorej nejde len o samotný pohyb. Rozprávame sa na jednej strane o zoskupení mladých ľudí, no zároveň aj o partii kamarátov, ktorí majú spoločné záujmy a životný štýl.

Parkour Meeting BB

Parkour Meeting BB

V prípade Banskobystrického Parkour Meetingu je určite nutné zmieniť práve ústretovosť organizátorov. Vstupný poplatok je veľmi nízky, aby sa mohol zúčastniť prakticky ktokoľvek, väčšina parkouristov však dobrovoľne prispieva vyššou čiastkou, uhradili registračné poplatky ľuďom, ktorí si to nemôžu dovoliť. Myšlienka sformovania tohto stretnutia vznikla v hlave práve Jakubovi v roku 2010. „Táto myšlienka mi skrsla v hlave, keď som sa vo Viedni stretol so svetoznámym parkouristom Danielom Ilabacom. Veľmi som si želal, aby raz prišiel na Slovensko, a tak som začal s prípravami veľkej akcie. Vtedy sa ku mne pridali aj Dávid, Natália a Katka, bez ktorých by som to nezvládol. A, samozrejme, aj náš verný grafik Majppo.“

Parkour Meeting BB

Prvý ročník Jakub opisuje ako nie zrovna ľahký, práve z dôvodu neskúsenosti. Investovaná energia sa však určite oplatila a práve vďaka tomu sa kruh tejto veľkej parkourovej rodiny neustále rozrastá. „Ďalší Meeting sme ani neplánovali, ale pozitívne reakcie od parkouristov nás povzbudili a ťaháme to tak už siedmy rok. Každý ročník sa vyskytli aj nejaké problémy, s ktorými sme sa museli popasovať, ale stále sme tu a plní odhodlania.“ Hlavným lákadlom, ktoré majú parkouristi v rukáve pre tento rok, je šikovná, svetoznáma a krásna parkouristka Pam Forster z Rakúska. Každý rok sa na meetingu premelie okolo 145 nadšencov a milovníkov tejto disciplíny a čísla snáď už budú len narastať. My rozhodne bystrickým parkouristom držíme palce.

Na meeting sa môžte tešiť už 27. júla, bude sa odohrávať štyri dni a vítaný je každý s dobrou náladou a vôľou zdokonaľovať sa. Link na FB udalosť nájdete na tomto odkaze.

Pozri aj: Bystricu ovládnu parkouristi. Ťahákom akcie kráska z RakúskaKomentovať (0)