Hroby obetí koronavírusu v meste Manaus, Foto: TASR/AP

Pandémia je v nebezpečnej fáze, varuje WHO

Pandémia nového koronavírusu je v súčasnosti v “novej a nebezpečnej fáze”, keď sa šírenie vírusu zrýchľuje a súčasne sa zmierňujú epidemiologické opatrenia. Uviedla to v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

“Svet je v novej nebezpečnej fáze. Ľudia už pochopiteľne nechcú byť doma a krajiny chcú čo najskôr otvoriť svoje ekonomiky, ale šírenie vírusu je stále rýchle,” povedal na virtuálnom brífingu v Ženeve generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa šéfa WHO sú preto stále potrebné reštriktívne opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu. Nevyhnutné je tiež dodržiavať spoločenský odstup, nosenie rúšok a umývanie rúk.

Preplnená nemocnica v Brazílii, foto: TASR/AP

Ghebreyesus tiež varoval, že pandémia predstavuje obzvlášť veľké riziko pre utečencov, z ktorých až 80 percent žije v rozvojových krajinách. Podľa neho musí svet zintenzívniť úsilie zamerané na epidemiologickú pomoc ohrozeným utečencom.

Zaznamenali rekordné počty nových nakazených

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov koronavírusu, konkrétne viac ako 183.000 nových prípadov za 24 hodín, píše agentúra AP.
Masový hrob v brazílskom meste Manaus, Foto: SITA/AP

Zdravotnícka agentúra OSN uviedla, že Brazília na čele hlásila 54.771 prípadov, USA 36.617 a India 15.400.

Odborníci tvrdia, že za rastúcim počtom prípadov sa môže skrývať viacero faktorov, napr. rozsiahlejšie testovanie, ale aj rozšírenejší výskyt infekcie.

Celkovo sa doteraz koronavírusom nakazilo viac ako 8.7 milióna ľudí a nákaze podľahlo 461.715 osôb na celom svete. Nárast v počte úmrtí počas nedele bol 4743.

Viac ako dve tretiny nových úmrtí boli zaznamenané v Severnej a Južnej Amerike.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )