Matúš Vavrek/ITHILIEN Media

Palcmanská Maša je síce najchladnejšou vodnou nádržou na Slovensku, no za to rozhodne patrí k tým najkrajším. Neveríte?

Najväčšia vodná nádrž v Slovenskom raji a najchladnejšia na celom Slovensku. Také prívlastky má Palcmanská Maša vytvorená na rieke Hnilec, neďaleko mesta Dobšiná. Slovo najchladnejšia možno hneď niekoľko ľudí odradí no vedzte, že v horúcich letných dňoch bude tým najlepším osviežením. A okrem kúpania a relaxu na pláži vám táto lokalita ponúka množstvo ďalších aktivít.

Palcmanská Maša vznikla najmä pre potreby vodnej elektrárne Dobšiná. Vodná nádrž však vyrovnáva aj prietoky rieky Hnilec a zabraňuje tak možným povodniam. Okrem toho slúži už mnoho rokov na rekreáciu. Výstavba bola ukončená v druhej polovici 20. storočia a od tej chvíle je Palcmanská Maša neodlučiteľnou súčasťou Slovenského raja. Výstavbou nádrže bola zatopená plocha s veľkosťou 86,5 hektárov a dnes sa tu nachádza viac ako 11 miliónov metrov kubických vody.

Z výhliadky č.1
751.131, Dedinky, 9. 8. 2014

foto: Saskia Kisová

Na Palcmanskej Maši sa dnes môžete ubytovať v chatkách, v hoteli či v stane. Okrem kúpania si môžete užiť aj vodné bicykle či rybolov. Najväčším lákadlom turistov je však samotný Slovenský raj. Samotná nádrž leží v údolí pod skalnatými zrázmi Geráv, vápencovej plošiny s množstvom krasových útvarov. Neďaleko nádrže nájdete aj vstup do najkratšieho kaňonu Slovenského raja, ktorý je vhodný aj pre najmenších turistov. Najobľúbenejšie a najkrajšie turistické atrakcie Slovenského raja sme vám už v minulosti predstavili a nájdete ich na tomto odkaze.

Tomasovsky vyhlad view in Slovak Paradise
Sucha Bela
View from Dobšiná hill

Napriek tomu, že je Palcmanská Maša najchladnejšou vodnou nádržou na Slovensku, je vynikajúcim tipom na letnú dovolenku na Slovensku. Ľudí tu bude určite menej ako na najznámejších vodných nádržiach Slovenska a o niečo chladnejšia voda bude počas horúcich dní vynikajúcim osviežením. Okolitá príroda, pokoj a krása Slovenského raja vám tých pár stupňov Celzia určite vynahradia.

ITHILIEN Media/youtube.com
foto: Matúš Vavrek

Pozri aj: Slovenské opálové bane: Svetový unikát a národný poklad Slovákov s množstvom chodbičiek a zákutí, ktoré odkrývajú rôzne tajomstvá

interez.sk (Lukáš M.)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )