Foto: Photo Credit:Content Providers(s): CDC/Dr. Thomas F. Sellers/Emory University, Public domain, via Wikimedia Commons/ Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

India zaznamenala viac ako 45-tisíc prípadov čiernej plesne.

India za posledné dva mesiace zaznamenala viac ako 45.000 prípadov smrtiacej tzv. čiernej plesne, oznámilo indické ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Zomrelo už viac ako 4 200 ľudí

Čierna pleseň, odborne nazývaná mukormykóza, je infekcia, ktorú spôsobujú určité druhy plesní, píše na svojej webovej stránke americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Predstaviteľ indického ministerstva zdravotníctva v utorok indickému parlamentu oznámil, že v súvislosti s touto infekciou v Indii zomrelo viac ako 4 200 ľudí.

Zriedkavé ochorenie šíriace sa počas pandémie

Mukormykóza bola považovaná za ochorenie so zriedkavým výskytom, píše AFP. Počty prípadov tohto ochorenia sa však zvýšili počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Touto čiernou plesňou trpia väčšinou osoby, ktoré sa zotavili z COVID-19.

Foto: Yale Rosen from USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Ochorenie má podľa AFP veľmi agresívny priebeh a lekári musia pacientom odstrániť oči, nos a čeľusť s cieľom zastaviť jeho šírenie do mozgu. Úmrtnosť v súvislosti s mukormykózou je na úrovni 50 percent.

Môže mať spojitosť s používaním steroidov

Pred pandémiou koronavírusu India evidovala v priemere 20 prípadov ročne. Výskyt mukormykózy hrozil u ľudí s vážne oslabenou imunitou vrátane osôb s nízkou hladinou cukru v krvi, s infekciou HIV alebo ľudí po transplantácii orgánov.

Foto: Ran Yuping et al., CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lekári uvádzajú, že výskyt tejto infekcie môže mať spojitosť s používaním steroidov pri liečbe ochorenia COVID-19, píše stanica BBC.
Indická vláda šírenie mukormykózy v máji vyhlásila za epidémiu, píše AFP. Najvyšší počet prípadov, 9348, hlásili z indického štátu Maháraštra.

0
Uložiť článok
Komentovať