Foto: IMDB, Wikimedia

Každý z nás vie kto bol Pablo Escobar, alebo aspoň to, že "taký bol".

Jeho príbeh je však omnoho viac, ako drogy a ohromné množstvo peňazí. Magazín Forbes odhadol jeho majetok na 30 miliárd dolárov, čo je skutočne extrémne množstvo peňazí. Potom, čo toto prehlásenie magazín publikoval, sa im Pablov syn, v tom čase Juan Pablo Escobar Henao, vysmial so slovami, že k tej správnej čiastke ani len nepriblížili. 10% jeho ročného príjmu, ktorý sa pohyboval v miliónoch, mu zožrali krysy. S tým si však Pablo hlavu nelámal. Čo mu však dávalo zabrať viac a čo vás mnohých možno aj prekvapí je, že Pablo sa zaoberal politickou kariérou. Jeho príbeh však už dnes nie je tak neznámy, ako tomu ešte len pár rokov dozadu, a to vďaka obľúbenému seriálu od Netflixu, Narcos.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pablo Escobar – film

Tentokrát sa však Pablova tvár, v prevedení fantastického a talentovaného španielskeho herca Javiera Bardema, dostala na strieborné plátno. Jeho príbeh tu poodhaľuje reportérka, s ktorou mal Pablo dlhé roky milostné pletky. Film je podaný veľmi prívetivým spôsobom, kde úlohu rozprávača zohráva práve zmieňovaná novinárka Virginia Vallejo, ktorú si zahrala krásna Penélope Cruz. Tá sa do Pabla bezhlavo zaľúbila, jej pobláznenie však veľmi rýchlo odoznelo, potom čo zistila, aký človek v skutočnosti je.

Pablo Escobar Mug.jpg
Wikimedia

Spočiatku ju nezaujímalo, ako Pablo svoje peniaze zarába, ale len to, ako ich utráca, čo môžeme chápať v dvoch smeroch. Narkobarón si naivnú novinárku spočiatku získal svojou samaritánskou činnosťou. To, čo nedokázala urobiť vláda, zachraňoval vlastnými rukami a svojimi peniazmi. Staval domy pre chudobných a pre miestnych bol, ako malý boh. Každý malý chlapec v bližšom okruhu Medellínu niesol jeho meno. Medellínsky kartel sa v priebehu rokov stal legendou, no skutočne to nebolo len o drogách.

Medellin.jpg
Wikimedia

Pablo bol od detstva presvedčený o svojej výnimočnosti. Už ako dieťa všetkých vo svojom okolí presviedčal, že sa raz stane prezidentom. A v skutočnosti od tohto úspechu nebol, ani tak ďaleko. Bol však zároveň mužom, ktorý si nenechal od nikoho radiť a práve táto ješitná vlastnosť, ho priviedla k absolútnemu pádu. V tomto čase bolo jeho znepriatelené okolie presvedčené o tom, že Pablo si už nikdy viac nenájde svojich obdivovateľov. Čas však ukázal, že neprajníci sa mýlili a k Pablovi mnohí ľudia vzhliadajú dodnes. A to najmä pre rešpekt, ktorý si dokázal vydobyť a taktiež jeho bohémsky životný štýl.

IMDB

Toho sa nevzdal, ani vo väzení. Keď bola situácia okolo Escobara skutočne vypätá, rozhodol sa dobrovoľne vzdať a poputoval do väzenia. Väzenia, ktoré si však sám postavil. Nechýbalo tu futbalové ihrisko, kancelária, biliard, striptérka tyč a samozrejme množstvo alkoholu, drog a iného zhýralého potešenia. V tomto väzení nakoniec Pablo strávil len rok a následne unikol. Každý zloduch, či už hovoríme o fiktívnom diele alebo o reálnom antihrdinovi, má nejakú slabinu.

IMDB

A pre Pabla to bola jeho rodina. A jeho nepriatelia to vedeli. 2. decembra 1993 sa polícii podarilo Pabla lokalizovať kvôli množstvu telefonátov, ktoré uskutočňoval. V tento osudný deň Pablo viedol so svojim synom dlhý telefonát. Polícia ho zbadala cez okno a to boli posledné momenty slávneho narkobaróna, ktorý padol z vrcholu na absolútne dno. Polícia obkľúčila budovu, v ktorej sa Pablo ukrýval a keď sa pokúšal vyskočiť cez okno, zostrelili ho a jeho mŕtve telo dopadlo na strechu.

Death of Pablo Escobar.jpg
Wikimedia

Životopisný film, ktorý vznikol na základe knihy Virginie Vallejo sa momentálne premieta v kinách. Určite si nenechajte ujsť toto pútavo a napäté rozprávanie z prvej ruky, ktoré vám priblíži život najväčšieho kolumbijského kriminálnika všetkých čias. Ak si chcete prečítať viac našich článkov zo série Film vs. Realita, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

Pozri aj: TIP NA FILM: Blok 99 je jeden z najlepších prehliadaných filmov minulého roka, kde nie je nič tak, ako sa na prvý pohľad zdá

Najnovšie články