Caters News Agency

Matej Mensatoris / / News
Tiger bol nešťastne zabitý pri tom, ako ho chceli pomocou bagru presunúť. No objavujú sa aj ďalšie skutočnosti, ktoré vrhajú zlý tieň na pracovníkov národného parku, ktorí boli za tigra zodpovední.

Všetci sa asi zhodneme na tom, že tigre sú nádherné i keď aj poriadne nebezpečné zvieratá. Avšak z toho, čo sa udialo v indickom národnom parku Jim Corbett ostáva rozum stáť. Krásny, bengálsky tiger, ktorý je mimochodom indickým národným zvieraťom, bol rozdrvený ťažkým bagrom. Zverejnené video rozhnevalo mnohých milovníkov zvierat po celom svete. A po vzhliadnutí videa a zistení ďalších okolností, sa im ani nečudujeme.

Indické úrady tvrdia, že tiger pôvodne napadol skupinu robotníkov v neďalekom kameňolome a že usmrtil muža a ženu. Pracovníci národného parku boli preto poverení, aby tigra uspali a previezli do národného parku. Po nájdení tigra ho pracovníci zasiahli uspávacími látkami a chceli ho premiestniť pomocou bagra. Tiger však ešte nebol ani uspatý, keď bol rozdrvený lyžicou ťažkého mechanizmu.

Tiger údajne ešte v dobe, keď končí video nebol mŕtvy. Podľa úradov, tiger zahynul neskôr v ten deň na infekciu a udusenie. Mnohí aktivisti ale s týmto názorom nesúhlasia a tvrdia, že zviera nepochybne zomrelo v dôsledku zranenia spôsobeného bagrom.

„Za takýto incident sa musíme hanbiť“, povedal aktivista za práva zvierat Sarosh Lodhi a ďalej dodáva: „Dostali sme viacero záznamov o tom, ako s tigrom zle nakladajú a asi 200 ľudí videlo, ako pracovníci Corbettského parku tigra doslova mučili a prenasledovali.“

Ďalej sa uvádza že tiger bol predávkovaný uspávacími látkami a pracovníci parku ani nepočkali, kedy začnú uspávacie látky účinkovať. Údajne ale tiger dostal takú dávku uspávacích látok, ktoré by ho zabili.

Situácia je o to smutnejšia, že bengálsky tiger je ohrozený druh a je zaradený na červenom zozname IUCN. To, že tiger usmrtil ľudí, ktorí v kameňolome vykonávali nelegálnu ťažbu je síce smutné, no to neznamená, že teraz by sa mali ľudia na tigrovi vyvŕšiť a usmrtenie ľudí takto kruto pomstiť. Tigre sú predátori a lovecké inštinkty majú zakorenené hlboko v génoch. Navyše, rozširujúca ľudská činnosť odkrajuje stále viac a viac z ich prirodzeného územia a tigre tak musia bojovať s problémom nedostatku potravy, čo spôsobuje, že sú nervózne. Taký stav môže niekedy vyvrcholiť až napadnutím človeka.

Pozri aj: Návštevníci parku sa smejú na tučných tigroch. Tu je však dôvod, ktorý vám vysvetlí, prečo to nie je vôbec vtipné

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com


Komentovať (0)