Kam by ste sa mali vybrať, aby ste stretli milých a priateľských ľudí?

Pomaly sa blížime ku koncu roka 2016 a aj v tomto roku sa dozvedáme o Svetovom šťastí. Každý rok meria OSN kvalitu života občanov na celkom svete pomocou rôznych výskumov a analýz. Kam by ste sa mali vybrať, aby bola vaša dovolenka príjemná? A na akej priečke sa umiestnilo Slovensko a naši susedia? 

10. Švédsko

Švédsko je jednou z piatich nordických krajín, kde určite u obyvateľov nájdete vysokú úroveň spokojnosti s ich životom. Ak chcete zažiť to, čo robí túto krajinu spokojnou, stačí navštíviť kaviareň: Švédsko je jednou z troch najväčších spotrebiteľov kávy na svete. Zmysel pre komunitu a jednotnosť je posilnený aj tradíciou zvanou ako fika, voľne preložené ako „prestávka“, keď sa miestni obyvatelia stretnú pri káve, rozoberajú novinky a jedia pečivo. Fika je historicky datovaná do roku 1928, keď sa ľudia v Štokholme stretli a popíjali kávu.

Gregor Lengler
Gregor Lengler

9. Austrália

Austrália je šiestou najväčšou krajinou sveta podľa jej veľkosti. Má nízke znečistenie a vysokú mieru občianskej angažovanosti. Populárne austrálske BBQ spája všetky rodiny: väčšina národných parkov a vonkajších priestorov  ponúka bezplatné alebo za zopár drobných gril, kde si môžu upiecť svoje BBQ.

Design Pics INC/National Geographic Creative
Design Pics INC/National Geographic Creative

8. Nový Zéland

Ostrov Nového Zélandu prvýkrát zbadal ľudí až v roku 800. Od Modrých Hôr až po divokých tučniakov na Južnom ostrove, na Novom Zélande existuje veľa krásnych pamiatok, ktoré zdvíhajú miestnym obyvateľom náladu z tohto prekvitajúceho ekologického raja. V dnešnej dobe má nízke úrovne znečistenia a je táto krajina známa ako jedna z najviac biologicky rozmanitých ostrovov na svete. Novozélanďania sú pyšní na svoju miestnu ekológiu a tvrdo pracujú pre to, aby ju ochránili. Nenechajte si ujsť návštevu sopky, starobylé miesta maorstej civilizácie, krátery a rôzne národné parky.

nzrentacar.co.nz
nzrentacar.co.nz

7. Holandsko

Obyvatelia žijúci v Holandsku hlásia najvyššiu mieru fyzickej aktivity vo svete. Táto krajina má okolo 20 000 míľ cyklotrás pre ochranu krajiny a hlavné mesto Amsterdam je jedným z najviac cyklistických miest vo svete.

Remko de Waal
Remko de Waal

6. Kanada

Expanzívna Kanada je druhá najväčšia krajina, ktorá sa tiahne za Polárny kruh. Je tu veľa vecí na objavovanie, na ktoré sú Kanaďania hrdí. Jednými z nich sú aj kanadské svahy Rocky Mountains v národnom parku Banff.

cestovanisepsem.cz
cestovanisepsem.cz

5. Fínsko

Dajte svoje starosti preč v tradičnej fínskej saune, ktorá je hlavným symbolom krajiny. Fínska populácia je okolo 5,2 milióna ľudí a v tejto krajiny nájdete okolo 3,3 milióna sáun. Nájdete ich okolo domov, rôznych dôležitých budov a dokonca aj v parlamente.

Miki K.
Miki K.

4. Nórsko

Ak sa chystáte navštíviť Nórsko, pripravte sa na jednu z najkrajších krajín pre svoje kraje a využitie vonkajších priestorov. Kdekoľvek môžete rozložiť svoj stan, zatiaľ čo budete peši chodiť cez nádherné fjordy v Nórsku. V letných mesiacoch skúste horolezectvo a uvidíte, že to neoľutujete, práve pre nádherný pohľad na tunajšie hory a ľadovce.

designmaz.net
designmaz.net

3. Island

Island prekvapil mnohých ľudí, keď sa v roku 2008 dostal do tabuľku Najšťastnejších krajín sveta z ekonomickej stránky. Isladnské aerolinky ponúkajú lacné lety do Európy priamo do hlavného mesta Reykjavík. V hlavnom meste nájdete vonkajšie bazény, ale aj ľahko prístupné národné parky. Ak máte čas, prejdite sa okolo sopiek, cez pláže a ďalšie pamiatky ostrova.

pacsafe.com
pacsafe.com

2. Švajčiarsko

Švajčiarsko je známe ako prosperujúci národ s nádhernými zjazdovkami a vynikajúcou čokoládou. Krásne vonkajšie priestory Švajčiarska pomáhajú k zdravému životnému štýlu svojich občanov, a preto sa krajina stala najmenej obéznejšou krajinou v Európe. Objavte niektoré z divokých atrakcií Švajčiarska ako jazdu na kajaku alebo paragliding, kde môžete preskúmať krásy tejto hornatej krajiny.

letstravelsomewhere.com
letstravelsomewhere.com

1. Dánsko

Nie je to prvýkrát, keď je Dánsko pomenované ako najšťastnejšia krajina vo svete. Dánsko ponúka množstvo verejných služieb, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelanie, a je hrdá práve na svoj silný zmysel pre spoločenský život a jednotnosť.

easyjet.com
easyjet.com

A ako sme dopadli my?

V tomto rebríčku najšťastnejších krajín Slovensko obsadilo 45. miesto. Môžeme byť na seba hrdí, sme v prvej päťdesiatke, čo je v rámci hodnotenia 157 krajín veľmi dobré. Naši západní susedia Česi obsadili 27. priečku, Rakúski susedia 12. priečku, Poľsko je na 57. priečke, Maďarsko na 91. priečke a Ukrajina na 123. priečke.

pixabay
pixabay

[totalpoll id=“70315″]

interez.sk (Stella K.), nationalgeographic.com
Príbehy
0
Komentovať (0)